PIT 2021 – praktyczny poradnik!

PIT 2021 – praktyczny poradnik!

Nieubłaganie zbliża się czas, w którym należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Jest to najlepszy moment, aby zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat składania deklaracji PIT. Dowiedz się, jaki formularz musisz wypełnić i jakie zmiany w kwestii rozliczeń PIT 2021 czekają podatników w tym roku!

Każdy podatnik, w zależności od wykonywanej działalności, powinien rozliczyć się z fiskusem na podstawie właściwej deklaracji PIT. Niezależnie od tego, czy prowadzisz swoją firmę, czy pracujesz na etacie, musisz wypełnić stosowny rodzaj formularza. Można to zrobić np. poprzez serwis e-pity. Warto także dowiedzieć się, czy czekają Cię w tym roku zmiany w rozliczeniu PIT. W poniższym tekście znajdziesz przydatne informacje na ten temat.

Deklaracja PIT 37 – kto musi wypełnić?

Formularz PIT 37 jest przeznaczony dla wszystkich podatników, których dochód pochodzi z umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło, a także z renty lub emerytury. Deklarację PIT 37 należy wypełnić na podstawie druku PIT-11, który powinien zostać dostarczony każdemu pracownikowi przez pracodawcę. Wypełniony formularz PIT 37 trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Należy to zrobić do 30 kwietnia 2021 roku.

Formularze PIT 36 oraz PIT 36L – sprawdź, czy są dla Ciebie!

Formularze PIT 36 i PIT 36L są przeznaczone dla przedsiębiorców. Deklarację PIT 36 powinni wypełnić:

  • Właściciele pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych;
  • Osoby prowadzące działalność w dziedzinie specjalnych działów produkcji rolnej, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych;
  • Podatnicy, którzy uzyskują dochód z najmu lub dzierżawy.

Kolejnym rodzajem deklaracji jest PIT 36L. To formularz, który powinien zostać wypełniony przez każdego przedsiębiorcę, który rozlicza się na zasadzie podatku liniowego. Dochód takiego podatnika jest opodatkowany stałą stawką, która wynosi 19%.

PIT 2021 – jakie zmiany w rozliczeniach PIT za 2020 rok?

W kwestii podatków i rozliczeń PIT 2021 na podatników czekają liczne zmiany. Obejmują one zarówno wielu przedsiębiorców, jak i niektóre osoby pracujące na etacie. Są to m.in.:

  • Nowe wzory deklaracji PIT;
  • Ograniczenie w zakresie ulgi abolicyjnej dla osób pracujących za granicą;
  • Zmiany w zryczałtowanym podatku dochodowym (dla podatników, którzy rozliczają się na zasadzie ryczałtu);
  • Zmiany w uldze dla młodych, dotyczące przede wszystkim limitu przychodu (dotyczy podatników przed ukończeniem 26. roku życia);
  • Nowe podatki - opłata cukrowa, opłata od sprzedaży napojów alkoholowych do 300 ml, podatek od sprzedaży detalicznej.

PIT online – najwygodniejsza forma rozliczenia z Urzędem Skarbowym

Deklarację PIT można dostarczyć do Urzędu Skarbowego na różne sposoby. Możesz to zrobić listownie, bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym, a także w formie elektronicznej. Warto zdecydować się na złożenie PIT 37 online. Jest to najszybsza i najbardziej komfortowa forma złożenia deklaracji podatkowej, która pozwala na jej wysłanie w wersji elektronicznej, bez wychodzenia z domu.

Jeżeli podstawowe informacje dotyczące deklaracji PIT do tej pory były dla Ciebie tajemnicą, to po przeczytaniu tego tekstu z pewnością się to zmieniło. Zanim wybierzesz sposób na dostarczenie formularza do Urzędu Skarbowego, pamiętaj, że warto rozliczyć PIT online – w formie elektronicznej. E-pity to najwygodniejsza forma złożenia deklaracji PIT.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE