Piotrków Tryb. miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego już działa

Piotrków Tryb. miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego już działa Fot. UM Piotrków Tryb.

We wtorek, 16 lutego w Piotrkowie Trybunalskim została otwarta miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego. Piotrkowianie wypożyczą sprzęt bezpłatnie.

- Myślę, że ta oferta spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Odbieramy mnóstwo telefonów od osób, które chcą wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny – mówił podczas otwarcia punktu prezydent Krzysztof Chojniak.

- Projekt przewiduje funkcjonowanie wypożyczalni do końca 2022 roku oraz nasze zobowiązanie do jej utrzymania przez kolejne 3 lata. Chcielibyśmy, żeby wypożyczalnia funkcjonowała długofalowo, jeśli tylko będzie spełniała oczekiwania piotrkowian – podkreślił prezydent.

Placówka będzie prowadzona przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej.

- Do dyspozycji mamy: łóżka rehabilitacyjne, cztery rodzaje materacy antyodleżynowych, sześć rodzajów wózków inwalidzkich, pionizatory, chodziki oraz dwie pompy insulinowe. Planujemy jeszcze zakupić rotory kończyn górnych i dolnych, koncentratory tlenu oraz orbitreki – wylicza Monika Wojtania, dyrektor DDPS i zaznaczyła, że przed wypożyczeniem pracownik wytłumaczy obsługę wypożyczanego sprzętu.

Beneficjentami wypożyczalni mogą być piotrkowianie spełniający co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

- osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust.1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
- osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi,
- osoby z rodzin korzystających z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa,
- osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego.

Do wypożyczenia sprzętu będzie niezbędne przedłożenie zaświadczenia lekarskiego określającego rodzaj potrzebnego sprzętu.

- Sprzęt wypożyczany jest na okres pół roku i może być przedłużony maksymalnie dwa razy. W przypadku gdy ktoś nie będzie mógł samodzielnie odebrać i przewieść sprzętu do domu to wówczas mamy zaplanowane środki na transport – tłumaczy dyrektor Wojtania.Aby wypożyczyć sprzęt należy wypełnić dokumenty, które znajdują się w załączniku poniżej oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej DDPS. Sprzęt można wypożyczyć indywidualnie lub przez pełnomocnika.

Osoba wypożyczające sprzęt bierze za niego odpowiedzialność. W przypadku jego uszkodzenia to ona ponosi koszty naprawy lub wymiany.

Wypożyczalnia zlokalizowana jest przy ul. Zamkowej 5 (wejście od podwórka) i czynna w następujących godzinach:

- poniedziałek-czwartek – 8:00-16:00
- piątek – 9:00-17:00.

Zakup sprzętu kosztował 165 tys. 488,40 zł, a kwota dofinansowania to 433 tys. zł. Pozostała część dofinansowania zostanie przeznaczona na zakup pozostałego sprzętu oraz koszty  utrzymania tego punktu. 

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski sprzęt rehabilitacyjny wypożyczalnia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE