Pierwsze objawy alkoholizmu

Pierwsze objawy alkoholizmu

Alkoholizm to choroba, która wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia jak najszybciej. Kluczem do sukcesu jest zauważanie pierwszych objawów choroby oraz szybka reakcja, tak aby, jak najszybciej można było udać się na terapię. Jak rozpoznać alkoholizm u siebie bądź u bliskiej nam osoby? Jakie są jego pierwsze objawy?

Izolacja społeczna

Alkoholicy najczęściej starają się nie być w centrum uwagi. Boją się, że wtedy ktoś mógłby zauważyć, że zbyt dużo piją, bądźże dzieje się z nimi coś niedobrego. Osoby uzależnione wolą swoje własne towarzystwo, choć dobrze czują się w również w gronie osób, które także nie stronią od alkoholu. Nie oznacza to jednak, że alkoholicy są kompletnie odizolowani od społeczeństwa. Wręcz przeciwnie — zwykle starają się normalnie funkcjonować, a przynajmniej chcą, aby tak to wyglądało z boku.

Chodzą do pracy, robią zakupy, często odprowadzają dzieci do szkoły. Niemniej jednak nie wyjdą ze znajomymi na miasto, niechętnie uczestniczą w spotkaniach rodzinnych, a także nie lubią wyjeżdżać na wakacje. Starają się więc ograniczać kontakty towarzyskie do minimum, niemniej jednak robią to w taki sposób, aby nikt nie zwrócił na nich szczególnej uwagi.

Częste zaglądanie do kieliszka

Pierwszym objawem alkoholizmu jest oczywiście częste zaglądanie do kieliszka, a więc picie alkoholu w zbyt dużych ilościach. Powinniśmy mieć świadomość, że alkoholicy najczęściej nie uważają, że piją za dużo. Według nich kilka kieliszków wódki dziennie to jeszcze nie powód do zmartwień.

Co więcej, uważają, że alkohol im się zwyczajnie należy po ciężkim dniu pracy, czy też kłótni z małżonkiem. Alkoholicy bardzo często szukają w trunkach pocieszenia. Wolą się napić, zamiast porozmawiać z kimś i się wyżalić.

Co istotne, osoby uzależnione często nie widzą, jak duże piętno odciska alkohol na ich życiu. Nie potrafią dostrzec, jak zmieniają się ich relacje ze społeczeństwem. Często także nie zauważają, jak zmienia się ich stan zdrowia pod wpływem spożywania zbyt dużej ilości napojów procentowych. Jak często pije alkoholik? Większość osób twierdzi, że codziennie, niemniej jednak na początku może zaglądać do kieliszka jedynie kilka razy w tygodniu.

Zmiany w życiu uzależnionego

Alkoholicy zazwyczaj nie widzą, jak pod wpływem alkoholu zmienia się ich życie. Bardzo często porzucają oni swoje pasje, zainteresowania. Nie angażują się oni za bardzo w życie rodzinne, ograniczają się jedynie do wykonywania podstawowych obowiązków. Warto zwrócić uwagę na to, że i te z czasem porzucają. Alkoholicy zanurzają się w swoim świecie, do którego nikogo nie dopuszczają (chyba że inne osoby uzależnione, które pozornie ich rozumieją).

Do osoby uzależnionej najczęściej nie dociera, że ma ona problem alkoholowy. Nawet jeśli chwilowo zdaje sobie sprawę, że coś jest nie tak, to przeświadczenie to mija w krótkim czasie. Zmiany w życiu alkoholika są tym większe, im dłużej trwa nałóg. Jeśli nie podejmiemy w porę leczenia, to może okazać się, że poprzestawialiśmy całkowicie nasze priorytety, a plany i marzenia odsunęliśmy całkowicie na bok.

Więcej informacji znajdziesz na https://uzaleznienia-terapia.pl/leczenie-alkoholizmu/

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE