Pielęgnacja zabytkowej lipy

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

Odbywają się zapowiedziane na dziś (23 marca) prace pielęgnacyjne 160-letniej Lipy Powstańców, rosnącej na Starym Cmentarzu w Radomsku. Drzewo, które jest Zabytkiem Przyrody przechodzi kosmetyczne cięcia - dzięki temu korona lipy odciąży się o kilkaset kilogramów.

Zabiegi kosmetyczne jakie zastosowano wobec zabytkowej Lipy Powstańców polegały na usunięciu drobnych gałęzi, które wrastają na siebie blisko głównej osi obu odnóg. Lekko prześwietlony zostanie wierzchołek.

- Te cięcia mają na celu to by drzewo nie wytwarzało w przyszłości dużej ilości suchych gałęzi. W kolejnych miesiącach będziemy prowadzić następne prace mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa, m.in jeszcze będzie ona zapięta na stalowych linach do murowanego w ziemię pylonu czyli takiego metalowego słupa i to zabezpieczy przed upadkiem drzewa na kaplicę – komentuje Ernest Rudnicki, dendrolog.

Prace na wysokości prowadzi Karol Mikulski z firmy ARBORTECH, to doświadczony arborysta/pilarz, drwal wysokościowy, Certyfikowany Inspektor Drzew.

- Zabiegi jakie prowadzę mające na celu poprawienie bezpieczeństwa i poprawienie stanu drzewa. Okazało się, kiedy wszedłem na drzewo, że jest w lepszym stanie niż początkowo myśleliśmy. Z dołu niestety nie wszystko widać na pierwszy rzut oka i trzeba takie badanie wykonać dopiero na drzewie – tłumaczy Karol Mikulski.

Pielęgnacja drzewa jest ważna i dla samego drzewa, ale i dla osób odwiedzających Stary Cmentarz – wszystko po to by było bezpiecznie, by nie narażać ani zdrowia ani mienia.

Lipa Powstańców – pomnikowa lipa drobnolistna pochodzi z 1860 r. To najstarsze, najgrubsze i najważniejsze historycznie drzewo na terenie Radomska. Okaz rośnie naprzeciwko kaplicy po lewej stronie za wejściem głównym na teren Cmentarza Starego przy ul. Wyszyńskiego. Drzewo graniczy z grobem Henryka Fajta - znanego radomszczańskiego kompozytora i pedagoga.

Status pomnika przyrody lipa posiada od 1998 roku.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
lipa Stary Cmentarz Stary Cmentarz Lipa Lipa Powstańców Radomsko Radomsko LIpa
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE