Pielęgnacja trawnika – co warto o niej wiedzieć?

Pielęgnacja trawnika – co warto o niej wiedzieć?

Każdy miłośnik ogrodnictwa czy właściciel przydomowego ogródka marzy o tym, aby jego trawnik pięknie się prezentował. To w końcu swego rodzaju wizytówka domu! Należy jednak pamiętać, że dbanie o murawę nie sprowadza się wyłącznie do podlewania i koszenia trawy. Właściwa pielęgnacja obejmuje również inne zabiegi, które dla uzyskania najlepszego efektu, warto wykonywać regularnie. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w stworzeniu bujnego, nienagannie wyglądającego i przede wszystkim zdrowego trawnika!

Koszenie i podlewanie trawnika – systematyczność to podstawa!

Podlewanie i koszenie to absolutna podstawa pielęgnacji trawnika. Warto jednak pamiętać, że ogromne znaczenie ma także sposób ich wykonywania. Wiele zależy również od pory roku oraz obecnego stanu murawy. Pierwsze koszenie przeprowadza się w kwietniu, a ostatnie w okolicach października - wówczas trawę należy ścinać do wysokości około 3 cm. Latem warto przycinać ją do około 5-6 cm, a zabieg powtarzać regularnie, najlepiej co tydzień i w godzinach wieczornych. Zbyt nisko skoszona będzie bardziej narażona na wysychanie w trakcie upałów i suszy.

Podlewanie trawnika – jego częstotliwość i intensywność – również różni się w zależności od pory roku. W okresie letnim, przy wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza, trawę należy obficie nawadniać co 2-3 dni, chyba, że murawa jest zlokalizowana w zacienionym miejscu. Zabieg warto przeprowadzać po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem.

Właściwe nawożenie trawnika – kiedy i jak nawozić trawę?

Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji trawnika jest jego regularne nawożenie, które najlepiej wykonywać 2-3 razy w roku. Nawóz zapewnia niezbędne składniki odżywcze, wpływając na rozkrzewienie, bujność i zdrowy kolor trawy. Wiosną warto użyć produktu bazującego na azocie, gdyż stymuluje on jej rozwój i wzrost. Jesienią natomiast należy wykorzystać preparat bogaty w fosfor i potas. Wysokiej jakości nawozy o sprawdzonym, skutecznym działaniu znajdziesz na stronie: https://pphstampol.pl/.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Oprócz nawożenia, podlewania i koszenia, duży wpływ na wygląd i stan trawnika mają dwa zabiegi, przeprowadzane zwykle wiosną oraz jesienią/późnym latem. Są to wertykulacja oraz aeracja. Pierwsza z nich polega na usunięciu obumarłych części roślin, które tworzą gęsty filc, utrudniający przepływ wody i powietrza do systemu korzeniowego trawy. Aeracja ma natomiast na celu napowietrzenie trawnika – poprawia strukturę gleby i zwiększa dopływ powietrza do korzeni.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika wymaga czasu i przede wszystkim systematyczności. Nie jest to jednak zadanie skomplikowane – wystarczy przestrzegać kilku zasad, zapewnić trawie dostęp do wody i powietrza oraz wybrać właściwy nawóz. Regularne dbanie o murawę przynosi realne efekty i znacznie poprawia jej stan, czyniąc z niej piękną wizytówkę domu i ogrodu!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE