Piecze język? To może być nowotwór głowy i szyi. Kolejna Środa z profilaktyką

Piecze język? To może być nowotwór głowy i szyi. Kolejna Środa z profilaktyką Fot. pixabay.com

Dziś kolejna Środa z profilaktyką, organizowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tym razem poświęcona nowotworom głowy i szyi.

Nowotwory głowy i szyi w początkowym stadium są często mylone z objawami infekcji górnych dróg oddechowych.

Ryzyko zachorowania jest największe między 45 a 64 rokiem życia. Mężczyźni chorują na nowotwory głowy i szyi pięciokrotnie częściej niż kobiety.

Ryzyko zachorowania u osób, które regularnie spożywają alkohol i palą, jest 10-20 razy wyższe niż u osób niepijących/ niepalących.

Czym są nowotwory głowy i szyi?

Nowotwory głowy oraz szyi obejmują szereg chorób onkologicznych zlokalizowanych w różnych częściach głowy i szyi, np. języka, nosa, ucha, krtani, tarczycy lub gardła. Nie zaliczają się do nich nowotwory mózgu. Nowotwory głowy i szyi zaliczane są do grupy nowotworów, których leczenie jest bardzo trudne. Jest to związane przede wszystkim z lokalizacją guza.

Każde leczenie, a zwłaszcza leczenie chirurgiczne tej okolicy anatomicznej wiąże się z zagrożeniem dysfunkcji ważnych dla życia organów oraz dramatycznym obniżeniem jakości życia.

 Jakie objawy powinny zaniepokoić?

- Pieczenie języka.

- Niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej.

- Czerwone lub białe naloty w jamie ustnej.

- Ból gardła.

- Przewlekła chrypka.

- Ból w trakcie przełykania i problemy z połykaniem.

- Guz na szyi.

- Jednostronna niedrożność nosa.

- Krwawy wyciek z nosa.

Według Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi każda osoba, u której przynajmniej jeden z wyżej wymienionych objawów, nie ustępuje pomimo leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, powinna zgłosić się do lekarza. 

Wczesna diagnoza to większa szansa na wyleczenie lub lepszą jakość życia

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

- Palenie papierosów.

- Nadużywanie alkoholu.

- Nieleczone choroby zębów i dziąseł.

- Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (znanego szerzej jako wirus HPV). Warto wiedzieć, że tym rozpowszechnionym wirusem ludzie często zarażają się za pośrednictwem kontaktów seksualnych 

Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi

Ogólnopolski program profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi skierowany jest do osób w wieku 40–65 lat znajdujących się w grupie ryzyka (m.in. wieloletnich palaczy, osób nadużywających alkoholu, osób z podwyższonym ryzykiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego oraz tych, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych). Aby wziąć udział w programie, wystarczy zgłosić taki zamiar w przychodni(u lekarza POZ) biorącej udział w realizacji programu.

Sprawdź szczegółowe informacje oraz listę placówek biorących udział w programie znajdziesz na stronie

Więcej o:
nfz środa z profilaktyką nowotwory głowy i szyi profilaktyka
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE