Pięć nowych pocztówek z Radomska

Ukazały się nowe pocztówki prezentujące nasze miasto. Tym razem aż pięć sztuk

Projekt: Szymon Wiatr/AR Futura

Ukazały się nowe pocztówki prezentujące nasze miasto. Tym razem aż pięć sztuk.

Radomszczanie oraz przybywający do nas turyści mają już całkiem niezły wybór wśród pocztówek z motywem miasta. W ostatnim czasie urzędnicy z magistratu z pomocą Poczty Polskiej wydawali pojedyncze pocztówki, np. z okazji festiwalu Różewicz Open.

Tym razem inicjatywa wypłynęła od prywatnej firmy - Agencji Reklamowej Futura i jej właściciela Szymona Wiatra.

- Bodźcem do ich powstania było niepowodzenie w projektowaniu pocztówki Różewiczowskiej dla urzędu miasta, ostatecznie mój stworzony na zlecenie urzędników projekt nie został zaakceptowany i wygrała inna pocztówka. Postanowiłem więc stworzyć coś zupełnie swojego i niezależnego. Ponadto chcę współtworzyć pozytywny wizerunek naszego miasta - mówi autor, Szymon Wiatr.

Cztery pocztówki mają orientację poziomą, jedna - pionową. Również jedna ma niestandardowy wymiar - 152x105mm (czyli różnica o dwa ponadnormatywne milimetry). Na pocztówkach znajdują się pojedyncze widoki - kościół Św. Lamberta, plac 3 Maja, ratusz czy też rzut na teren przy dworcu PKP i PKS. Trzy pocztówki mają z tyłu śliską kredową powierzchnię papieru. Trzeba przyznać, że jakość wykonania oraz estetyka nie budzi żadnych zastrzeżeń.

- Pocztówka jest wyjątkowym zjawiskiem kulturowym, jeden egzemplarz, mimo swojej ulotnej formy, jednorazowości, potrafi przetrwać dziesiątki lat. Może nie wydam nigdy, powiedzmy, moich wierszy, czy książek, które tłumaczę, a pocztówka daje mi szansę, że ktoś za sto lat będzie trzymał w rękach coś, co stworzyłem, coś, co nie będzie dla tej osoby zwykłym kawałkiem kartonu, ale nośnikiem pamięci, drogich jej emocji - dodaje autor.

Wszystkie pięć pocztówek można nabyć w zakładzie fotograficznym przy ul. Reymonta 17. Informuje o tym duży plakat na drzwiach wejściowych. Cena wynosi 1 zł 50 gr za sztukę.

Autor pocztówek, Szymon Wiatr, tak pisze sam o sobie: "rocznik 1986, skończyłem filologię polską w Opolu, na zakończenie pisząc pracę magisterską o nazwiskach radomszczan do roku 1939. W 2010 serbskie "Knjiżevne novine" wydrukowały kilka moich wierszy, co można uznać za debiut poetycki. Tłumaczę literaturę słowacką, w międzyczasie szukając na nią zbytu. Od maja tego roku prowadzę agencję reklamową Futura i próbuję żyć z innej mojej pasji, czyli z grafiki. Z pisarzy lubię Czechowa, a z lekarzy - Zacharewicza*.

* parafraza słów słynnego rosyjskiego prozaika Antoniego Czechowa: „Z pisarzy lubię Tolstoja, a z lekarzy – Zacharina

Więcej o:
pocztówka widokówka projekt szymon wiatr agencja reklamowa futura poczta turystyka promocja
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE