PGK odpiera zarzuty dotyczące przetargów paliwowych

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej nie zgadza się z zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości w organizacji przetargów na dostawy paliwa. Oto stanowisko spółki w tej sprawie.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej nie zgadza się z zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości w organizacji przetargów na dostawy paliwa. Oto stanowisko spółki w tej sprawie.

fot. www.freeimages.com autor: bigevil600

Sprawa dotycząca przetargów na dostawę paliwa do największej miejskiej spółki była omawiana 22 stycznia podczas komisji rewizyjnej w Urzędzie Miasta Radomska. Podczas komisji przedstawiciel stacji paliwowej „Grosik” Łukasz Maszczyk, zarzucił PGK faworyzowanie jednej z działających na terenie Radomska stacji benzynowych. Jego zdaniem PGK utrudniało innym firmom dostęp do informacji o przetargu. Właściciel stacji podkreślił też, że PGK przepłaca rocznie za paliwo około 150 tys. zł.

Poniżej stanowisko PGK w przedmiotowej sprawie wydane 26 stycznia 2015 roku.

- Jeden z radomszczańskich przedsiębiorców paliwowych przekazał radnym miejskim i dziennikarzom nieprawdziwe informacje, dotyczące przetargów na dostawę paliwa dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku. Jego wypowiedzi, cytowane w lokalnych mediach, szkalują dobre imię Spółki i jej Zarząd zamierza wytoczyć mu procesu sądowy o zniesławienie. Pragniemy ponadto odnieść się do ważniejszych zarzutów poruszonych przez właściciela firmy.

Uprzejmie informujemy, że każde postępowanie przetargowe w PGK prowadzone jest zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych. Od października 2014 r., PGK musi zamieszczać ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej, prowadzonej dla Spółki (wcześniej publikowała je na swojej stronie internetowej). Są one również zawsze zamieszczane na tablicy ogłoszeń w siedzibie Spółki. Ponadto informacje o przetargach, które przekraczają progi są przekazywane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W związku z tym wszystkie zainteresowane podmioty mają taką samą możliwość pozyskania informacji.

Ogłoszenie o przetargu na dostawę paliwa było zamieszczone w odpowiednich miejscach przez 44 dni (wymagane jest minimum 40 dni). Szukając tej informacji w internecie wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „przetarg na paliwo 2015 PGK Radomsko” lub inne podobne i od razu pojawiała się odpowiednia strona. PGK nie faworyzuje żadnego przedsiębiorcy. W ubiegłych latach kilkakrotnie wykonawcą była również firma „Grosik”, tym razem przetarg wygrał ktoś inny.

Wyliczenia przedsiębiorcy, sugerujące, że przepłacimy firmie, która wygrała przetarg są bezpodstawne i niezrozumiałe. Wykonawca musi stosować dla nas cenę hurtową paliwa, aktualną na dzień tankowania, ogłaszaną na stronie internetowej PKN ORLEN, doliczając do niej 2-5% marży. Tak było w ubiegłym roku i aktualnie. Nie da się więc dziś wyliczyć ile ostatecznie zapłacimy za cały rok tankowania. Warto zaznaczyć, że na dzień składania oferty (03.12.2014r.) ceny paliwa w firmie, która była wykonawcą w ubiegłym roku, były wyższe niż w tej, która wygrała przetarg w roku bieżącym.

Niezadowolony przedsiębiorca zarzuca też, że PGK nie zawiadomiło go o ogłoszonym przetargu. PGK nigdy nie wysyła takich informacji do firm, gdyż byłoby to rażące naruszenie prawa. Pragnę również dodać, że PGK nie mogło unieważnić przetargu, na który wpłynęła przynajmniej jedna, spełniająca kryteria oferta, ponieważ płaciłoby za to wysokie kary.

Podsumowując PGK przeprowadziło przetarg na dostawę paliwa w 2015 roku zgodnie  z prawem, ale również dbając o finanse, dlatego też złożymy doniesienie na przedsiębiorcę, który szkaluje dobre imię Spółki - wyjaśnia prezes zarządu spółki Wiesław Kamiński.

Więcej o:
pgk paliwo przetarg radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE