Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Październik miesiącem walki z rakiem piersi Fot. pixabay.com

Październik jest Miesiącem Walki z Rakiem Piersi. O tym, że profilaktyka jest ważna wiedzą chyba wszyscy. A samobadanie piersi naprawdę nic nas nie kosztuje, a dodatkowo daje bardzo wiele informacji o naszym zdrowiu.

Pomimo postępu medycyny i zwiększającej się wciąż świadomości kobiet, coraz więcej pań choruje na raka piersi. Związku z tym 15 października ustanowiony został Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. 17 października zaś jest oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi w Polsce ustanowionym przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w 1997 r. Jednak, tak naprawdę cały miesiąc jest poświęcony tej chorobie. Międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi i znakiem solidarności z chorymi jest różowa wstążka. To również miesiąc uświadamiania ludziom, jak ważna jest profilaktyka, samobadanie i zauważenie pierwszych objawów choroby oraz korzystanie z usług specjalistów.

Rak Piersi nie dotyczy tylko kobiet. Na tę chorobę zapadają również mężczyźni. Ten rodzaj nowotworu jest na drugim miejscu pod względem liczby zgonów, zaraz za rakiem płuc i oskrzeli. Jednak większość wykrytych zmian na szczęście nie jest groźna. Do najczęściej występujących zalicza się torbiele, tłuszczaki oraz włókniaki. A im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na wyzdrowienie.

Takie samobadanie piersi powinno wykonywać się raz w miesiącu (po rozpoczęciu cyklu menstruacyjnego). Co jakiś czas różne organizacje i fundacje wydają gotowe broszury, na których widnieją informacje dotyczące tego, jak samodzielnie wykonać samobadanie. Warto sobie jedną z nich wydrukować i przykleić w widocznym miejscu w łazience. Lekarz ginekolog również może pokazać nam, jak prawidłowo się badać. Takie comiesięczne samobadanie piersi powinno stać się rutynową pielęgnacją każdej kobiety. Dodatkowo regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie USG bądź mammografii, również mogą ustrzec bądź wcześnie wykryć niepokojące zmiany.

Dla kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia jest możliwość badań mammograficznych bez skierowania, jeżeli minął 2-letni okres od poprzedniego badania w ramach NFZ.

Rak piersi jest to jeden z tych nowotworów, w przypadku którego wykrycie zmian na wczesnym etapie, powoduje, że możliwości terapeutyczne są znacznie większe i dają duże szanse na całkowite wyleczenie.

Poniżej film instruktażowy, jak wykonać samemu badanie piersi.

Więcej o:
rak piersi różowy październik październik walka z rakiem piersi różowa wstążka walka z rakiem piersi
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE