Paweł Dudek pisze o Siemiradzkim

Nasz redakcyjny kolega prowadzi ciekawego bloga poświęconego słynnemu malarzowi Henrykowi Siemiradzkiemu oraz miejscowości Strzałków.

Nasz redakcyjny kolega prowadzi ciekawego bloga poświęconego słynnemu malarzowi Henrykowi Siemiradzkiemu oraz miejscowości Strzałków.

Henryk Siemiradzki żył w latach 1843-1902. Był polskim malarzem, przedstawicielem nurtu akademickiego. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu. Następnie mieszkał w Rzymie. Jego najsłynniejsze dzieła to „Pochodnie Nerona”, kurtyna Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, kurtyna Teatru Miejskiego we Lwowie, "Chrystus i jawnogrzesznica", "Dirce chrześcijańska", "Wazon czy kobieta".

W 1884 roku Siemiradzki nabył posiadłość w Strzałkowie koło Radomska. Przebywał tam głównie w wakacje. Przebudował dworek i zamierzał dostosować go nawet do pobytów zimowych. Nie udało mu się jednak zrealizować tego planu, ponieważ zmarł.

- Henryk Siemiradzki był postacią niezwykłą, to m.in. dzięki jego inicjatywie zaczęto gromadzić zbiory, które stały się podwaliną dla późniejszego Muzeum Narodowego w Krakowie. Poza Polską obrazy Siemiradzkiego osiągają niebotyczne kwoty na aukcjach sztuki a u nas rzadko kto potrafi wymienić kilka jego dzieł. Malarz jest bardzo niedoceniony w swojej ojczyźnie - mówi Paweł Dudek.

Nasz redakcyjny kolega stworzył specjalną stronę internetową, na której znajduje się tekst jego pracy magisterskiej W 2010 roku na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie Paweł obronił pracę pt. "Henryk Siemiradzki i jego związki z powiatem radomszczańskim", uzyskując tytuł magistra historii. Oprócz tej pracy na stronie znajduje się wykaz materiałów o Siemiradzkim i Strzałkowie opublikowanych przez niego w internecie, prasie oraz książkach w ciągu kilku ostatnich lat.

Strona znajduje się pod adresem www.siemiradzki.paweldudek.com.

- Mam w zanadrzu jeszcze sporo materiałów na ten temat, będę to wszystko sukcesywnie publikował. Na blogu umieściłem dopiero zaledwie część pracy magisterskiej. Wszystko w swoim czasie - mówi autor.

Paweł stworzył też fanpejdża na Facebooku, dzięki któremu internauci szybciej dowiedzą się o zmianach na stronie. Fanpejdż znajduje się pod adresem https://www.facebook.com/siemiradzki

Zachęcamy do lektury!

 

Więcej o:
siemiradzki strzałków blog paweł dudek historia strzałków
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE