Park Świętojański w rejestrze zabytków województwa łódzkiego

Park Świętojański widnieje w rejestrze zabytków województwa łódzkiego pod numerem A/147 jako: miejski Park Krajobrazowy „Świętojański”.

Park Świętojański widnieje w rejestrze zabytków województwa łódzkiego pod numerem A/147 jako: miejski Park Krajobrazowy „Świętojański”.

fot. S. Mucharski

Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków Wojeciech Szygendowski w uzasadnieniu tej decyzji wskazał:

 

Park posiada kształt wieloboku zbliżonego do trapezu i jest podzielony przestrzennie na dwie części przepływającą przez miasto rzeką Radomką. Część zachodnia parku ze zbiornikiem wodnym i dwoma wyspami stanowi część ozdobną parku – krajobrazową z elementami geometrycznymi i zachowała w większości swój pierwotny układ przestrzenny. Natomiast część wschodnia bardziej przekształcona, przeznaczona została do wypoczynku czynnego. Do parku prowadzi kilka wejść. Główne znajduje się od strony ul. Piłsudskiego i podkreślone zostało szeroką aleją z ozdobnym klombem w części centralnej i figurą św. Jana Nepomucena. Drzewostan występujący w parku jest zróżnicowany pod względem wieku i gatunków. Najstarsze drzewa to okazałe jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne i krymskie, korkowce amurskie, dęby czerwone. W obrębie stawu zachowały się dwie wyspy – jedna ze skupiną zieleni, druga – z ustawioną nań ażurową ptaszarnią. Wokół stawu przebiega obwodnicowo alejka. Północno – zachodnia część parku jest zakomponowana w układzie geometrycznym, centralna i południowa o charakterze krajobrazowym.

 

Prezydent Miasta w 2012 roku wydała Zarządzenie tworząc jednocześnie Gminną Ewidencję Zabytków, gdzie zaproponowano obiekty do objęcia ochroną konserwatorską. Miasto wystąpiło także do Konserwatora Zabytków o włączenie wieży ciśniej koło dworca PKP do rejestru.

Więcej o:
łódzki wojewódzki konserwator zabytków park świętojański rejestr zabytków zabytek park gminna ewidencja zabytków
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE