Pafos – szansa na idealne wakacje jeszcze w tym roku!

Pafos – szansa na idealne wakacje jeszcze w tym roku!

Jeśli chodzi o wakacyjne wojaże, niektórzy spisali już rok 2020 na straty. Nie ma się czemu dziwić: pandemia koronawirusa zdążyła nas solidnie przestraszyć i pokrzyżować niemal wszystkie nasze plany. Wielu Polaków deklaruje, że z zagranicznym urlopem tego lata raczej się pożegna. Ma to na celu zaoszczędzenie pieniędzy na czas zbliżającego się kryzysu, ale i uniknięcie lęku o zakażenie się na miejscu i powrót z ciepłych krajów z pamiątką w postaci wirusa.

Jednak czy na pewno musimy rezygnować z wakacji za granicą? W przypadku części krajów Unii Europejskiej prawdopodobnie nie będziemy musieli się martwić – spokojnie są w stanie przyjąć turystów i dostosować się do nowego reżimu sanitarnego. Jednym z tych krajów jest Grecja, która zapowiada, że w sezonie wakacyjnym będzie gotowa przyjąć wszystkich zestresowanych turystów, którzy pragną zrelaksować się na ich ciepłych plażach. Jest to jednocześnie kierunek bezpieczny – sprawdzony przez naszych rodaków, z rozwiniętą infrastrukturą i bardzo sprawnie radzący sobie w czasie pandemii koronawirusa.

Warto więc rozważyć wakacyjny pobyt właśnie tam – nie będzie tam mniej bezpiecznie niż nad Bałtykiem, a z pewnością pomoże nam oderwać się od złych myśli. Na co zwrócić uwagę? Ciekawym kierunkiem może być Cypr i leżące na nim miasteczko Pafos. Ta wyspa wciąż kryje wiele tajemnic!

Cypr, słońce, morze i historia

Pafos leży w południowo-zachodniej części Cypru. Wcale nie jest największym miastem wyspy – pod względem rozmiaru wyprzedzają je Nikozja, Larnaka i Limassol. Jednak w czasach starożytnych, to właśnie Pafos było stolicą regionu. Później jego sława nieco przyblakła – w dwudziestym wieku niemal zapomniano o tej uroczej miejscowości. Od około czterdziestu lat Pafos powoli wraca do łask i na powrót budzi zainteresowanie turystów, nadal jednak udaje mu się zachować ciut kameralny, spokojny klimat, idealny dla plażowiczów złaknionych spokoju.

Samo miasto wciąż uważane jest za stolicę zachodniej części wyspy. Składa się z dwóch osad – Nea Pafos i Palai Pafos (dziś Kuklia). W Nea Pafos znajdziemy nadmorską dzielnicę Kato Pafos, gdzie znajdują się port i wykopaliska archeologiczne i Ktimę, czyli śródmieście. Starówka Pafos położona jest na skałach wapiennych, skąd możemy zobaczyć całe Palai Pafos. W tej części miasta znajduje się między innymi Wielki Meczet, turecka dzielnica Mouttalos, łaźnia publiczna i wiele muzeów.

Pafos – co zobaczysz w tej części Cypru?

Z czego najbardziej znany jest Cypr? Pafos to miejsce narodzin helleńskiej bogini miłości – Afrodyty. Według legend to niedaleko tego miasta wynurzyła się z morskiej piany. Skały Afrodyty znajdują się około 25 kilometrów od centrum miasta i naprawdę warto je zobaczyć. Również w Pafos znajduje się mityczna łaźnia Afrodyty – ta, w której bogini zażywała uroków kąpieli. Zakątek ten znajduje się na terenie lokalnego ogrodu botanicznego i zachwyca swoim klimatem – to grota ocieniona licznymi drzewami i krzewami, które tworzą prawdziwie baśniową atmosferę.

Jednak Pafos to nie tylko siedziba boginki miłości. Miejscowość może pochwalić się sporą kolekcją naprawdę wiekowych zabytków. Należy do nich między innymi zamek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 r., które przez lata funkcjonował jako więzienie, a także... magazyn soli. Niegdyś był częścią twierdzy wzniesionej przez dynastię Lusignanów w 1391 roku. Dziś jego ogromną atrakcją jest wieża widokowa, z której możemy oglądać zapierający dech w piersiach widok. W Parku Archeologicznym zobaczymy zaś odeon – teatr typowy dla starożytnych greckich miast. Co ciekawe, na jego terenie wciąż odbywają się koncerty i widowiska

Pafos i spotkania z historią

W Pafos dobrze odnajdą się też miłośnicy relaksu w zacisznych zakątkach muzeów. Na uwagę zasługuje Muzeum Bizantyjskie, z dużą kolekcją eksponatów z tego okresu. Szczególnie warto przyjrzeć się ikonom – znajdziemy tu ogromny zbiór, którego pojedyncze egzemplarze powstawały między siódmym a siedemnastym wiekiem.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną Pafos są lokalne mozaiki posadzkowe. To dzieła sztuki obrazujące sceny z mitologii greckiej, które zdobiły niegdyś domy lokalnych arystokratów. Pochodzą prawdopodobnie z pierwszego lub drugiego wieku naszej ery i zostały odkryte stosunkowo niedawno (1962 r.), podczas prac rolniczych. Obecnie można je oglądać w kilku lokalizacjach. Są to kolejno: Dom Dionizosa, Dom Ajona, Dom Orfeusza, Dom Czterech Pór Roku oraz Willa Tezeusza. Ta ostatnia posiada symboliczny polski akcent - została odkryta między innymi przez archeologów z Polski.

Dla osób naprawdę interesujących się historią starożytną, ogromną gratką będzie zwiedzanie Grobowców Królewskich. To kompleks około stu grobowców, otoczonych doryckimi kolumnami. Na ich ścianach znajdują się charakterystyczne freski, a całe cmentarzysko przypomina nieco podobne obiekty znajdujące się w Aleksandrii. Ciekawostka: Grobowce Królewskie wcale nie były miejscem spoczynku królów. Grzebano tu arystokrację i zamożnych mieszkańców Pafos. Cały kompleks znajduje się w Parku Archeologicznym.

Pafos – pogoda. Czego się spodziewać?

Cypr nie bez powodu cieszy się takim zainteresowaniem turystów – może pochwalić się aż trzystoma słonecznymi dniami w roku! Piękną wakacyjną pogodę mamy więc właściwie jak w banku. Między czerwcem a wrześniem temperatura w dzień wynosi nieco ponad 30 stopni Celsjusza, zaś nocą spada do około 22 stopni. Bardzo ciepłe jest również morze – nawet do 25-26 stopni Celsjusza w lipcu i sierpniu.

Pafos z pewnością nadaje się również dla amatorów nieśpiesznego wypoczynku na łonie przyrody. Długie, rozległe plaże, krystaliczne morze i bezchmurne niebo są w sprawie poprawić humor nawet najbardziej zestresowanemu turyście ze środkowej Europy. A jakie przyrodnicze atrakcje znajdziemy jeszcze na miejscu? Więcej o naturze na Pafos przeczytasz na TUI.

Na uwagę zasługuje na pewno rezerwat żółwi. Znajduje się on w Zatoce Lara – urokliwym zakątku z kameralną, piaszczystą, długą plażą. W rezerwacie znajdziemy żółwie olbrzymie i żółwie zielone. To ich stałe miejsce zamieszkania, na plaży składają również jaja, dlatego w czasie lęgu niektóre jej części są zamknięte. Zawsze można jednak na miejscu obejrzeć zdjęcia z lęgu oraz zapoznać się z fascynującą historią gatunku.

Czy Cypr jest bezpieczny w dobie koronawirusa?

Nikogo nie dziwi fakt, że wydarzenia tegorocznej wiosny nieco przystopowały naszą chęć dalekich wojaży. Jednak są kierunki, których nie należy się obawiać. Z pewnością należy do nich Pafos – wystarczy dobrać solidne biuro podróży, które dostosuje się do wymagających restrykcji wyznaczonych w czasie światowej epidemii.

TUI Poland, tak jak pozostałe krajowe biura podróży, zawiesiło realizację wyjazdów do 10.06.2020 r. Była to rekomendacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych i póki co, trudno oceniać czy termin ten zostanie utrzymany, czy wydłużony. Prawdopodobnie jednak zdążymy jeszcze w tym roku udać się na greckie wyspy. Prezes Grupy TUI, Friedrich Joussen, stawia hipotezę dotyczącą lokalnego odmrażania turystyki – najpierw otwierane będą wyspy, później lokalizacje wewnątrz lądu. Według Joussena nie musimy martwić się o całkowity brak sezonu wakacyjnego – jego szczyt po prostu przypadnie później. W przypadku takiego miejsca jak Pafos, gdzie słonecznie jest niemal przez cały rok, nie to większego znaczenia – wciąż możemy zaplanować wakacje w prawdziwie upalnej aurze.

Grupa TUI przedstawia zatem swoją ofertę na 2020 rok – z atrakcyjnym systemem zaliczkowym i możliwością bezproblemowego przełożenia urlopu na inny termin. Biuro podróży zapewnia również pełen reżim sanitarny, starając się o jak największy komfort i poziom bezpieczeństwa swoich klientów. Także sama Grecja jest tutaj dobrym wyborem – tutejsze hotele na wyspach słyną z przestrzegania higieny i wysokiego standardu samych apartamentów.

Nie bez znaczenia jest i całościowa kwota naszego pobytu na Pafos – Cypr znajduje się w Unii Europejskiej i nie zrujnuje nam portfeli, nawet jeśli codziennie będziemy żywić się w regionalnych restauracjach. Dodatkowym plusem jest odległość – w przypadku wycieczki z biurem podróży, dolecimy tutaj czarterowym lotem w mniej niż trzy godziny. Dla osób, które męczą dalekie wycieczki, oraz tych, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo w ich trakcie, jak najkrótszy transport powinien być ogromną zaletą. Wystarczy zaledwie kilka godzin, by znaleźć się w zupełnie innym świecie – na ciepłej cypryjskiej plaży, z widokiem na równie ciepłe, spokojne morze. A co najważniejsze – jest to świat równie bezpieczny, jak twoje własne mieszkanie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE