Otwarcie muzeów i galerii sztuki w rygorze sanitarnym od 1 lutego

Otwarcie muzeów i galerii sztuki w rygorze sanitarnym od 1 lutego Fot. Muzem Regionalne

Muzea i galerie sztuki od 1 lutego będą mogły rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym uwzględniającym 1 osobę na 15 m2 - poinformowało w czwartek 28 stycznia MKiDN. W celu przygotowania bezpiecznego otwarcia instytucji MKiDN udostępnia aktualne wytyczne w tym zakresie.

W komunikacie resortu kultury podkreślono, że decyzja o otwarciu – w rygorze sanitarnym – muzeów i galerii sztuki została oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum.

- Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych, tak w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak również ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych - dodano.

MKiDN przypomina, że decyzja o otwarciu muzeum i innych instytucji pozostaje każdorazowo w kompetencji ich dyrektorów działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami.

Jak napisano, wytyczne dotyczące działalności muzeów i galerii w warunkach pandemii, pozostają aktualne - zapoznać się można z nimi pod tym linkiem.

Wskazano także, że zasady pracy muzeów i galerii sztuki powinny uwzględniać obowiązujące przepisy prawa dotyczące liczby osób, mogących uczestniczących w stacjonarnych formach aktywności.

Resort kultury przypomina jednocześnie, że pozostałe instytucje kultury, takie jak teatry, filharmonie, opery, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i biblioteki mogą niezmiennie prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość bez udziału publiczności.

- Decyzje dotyczące ewentualnego ich otwarcia dla widzów i odwiedzających podejmuje minister zdrowia w oparciu o szczegółową analizę sytuacji epidemicznej - zaznaczono.

 PAP

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko obostrzenia lockdown muzeum radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE