Oświatówka na VOD

Oświatówka na VOD Fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

„Zrób to sam” – to nie tylko popularny program Adama Słodowego. To też tytuł filmu wyreżyserowanego przez Juliusza Machulskiego, twórcy Seksmisji czy Vabanku, znajdującego się w archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych. Na pułkach WFO znajduje się też kilkanaście filmów Marka Koterskiego, który już w czasach Gierka przekonywał, że „Na to wszystko trzeba popatrzeć z tej drugiej, pogodniejszej strony”. Teraz ta łódzka skarbnica filmowa zaprasza na seanse kinowe do internetu.

Archiwum WFO to prawie 5000 tytułów, zrealizowanych przez kilka pokoleń polskich twórców. Wiele tytułów zaliczanych jest do klasyki filmu polskiego. Obrazy wyprodukowane w Wytwórni zdobyły ponad 1200 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych. W „Oświatówce” rozpoczynali swoją karierę i często podejmowali dłuższą współpracę, wybitni twórcy polskiego filmu m.in.: Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski, Jacek Bławut, Marek Koterski czy Maciej Drygas (laureat Europejskiej Nagrody Filmowej FELIX za film „Usłyszcie mój krzyk” – wyprodukowany w WFO). Muzykę do powstających w Wytwórni filmów komponowali m.in.: Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Jan A.P. Kaczmarek.

Dotychczasowe doświadczenia udostępniania dorobku Wytwórni w internecie oraz podsumowanie obu cyklów „Zostań w domu”, wskazują na duże zainteresowanie ze strony publiczności – filmy obejrzało blisko 20 tys. unikalnych użytkowników. Dlatego WFO zdecydowała się na kolejny projekt mający na celu pokazanie bogatego dorobku Wytwórni szerszej publiczności.

„Kalejdoskop polskiego dokumentu – internetowe pokazy filmowe WFO” to 26 pokazów filmowych, który potrwa do 8 lipca. Obejmuje blisko 50 filmów. Każdy pokaz o długości ok. 30-40 minut składa się z 2-3 filmów. Pokazy odbywają się w każdy wtorek i czwartek. Filmy są dostępne przez 4 godziny (16-20).

Tematyka pokazów, ze szczególnym uwzględnieniem regionu łódzkiego (wiele produkcji tutaj było kręconych) zostanie podzielona na bloki tematyczne obejmujące m.in. kulturę i sztukę, historię, przyrodę i środowisko, etnografię i sport. Przed każdą projekcją można obejrzeć wprowadzenie do tematyki filmu nagrane przez twórców, filmoznawców i inne osoby profesjonalnie związane z przemysłem filmowym.

Pokazy są dostępne na profesjonalnej platformie https://vimeo.com/wfolodz oraz równolegle na stronie Wytwórni jako VOD www.vod.wfo.com.pl.

Partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

(info: Urząd Marszałkowski w Łodzi)

 

Więcej o:
filmy oświatowe vod wytwórnia filmów oświatowych
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE