Oświadczenie Dawida Wawryki w sprawie wody

Oświadczenie Dawida Wawryki w sprawie wody Fot. zdjęcie ilustracyjne

Publikujemy oświadczenie, jakie w imieniu Komitetu Wyborczego Wyborców Miasto Otwarte, wystosował jego lider Dawid Wawryka.

Treść oświadczenia:

W weekend radomszczański Sanepid podał informację o zanieczyszczeniu wody w miejskim wodociągu. Ponieważ wydarzyło się to w czasie kampanii wyborczej, niektórzy kandydaci postanowili wykorzystać ten fakt do walki politycznej, mimo że jak podał Sanepid zanieczyszczenie nie było groźne dla zdrowia mieszkańców. Zachowanie polityków, którzy zorganizowali konferencję prasową, wydawali oświadczenia i w skrajnej bezmyślności doprowadzili do zamieszania w szpitalu jest całkowicie nieodpowiedzialne i mogło być niebezpieczne dla mieszkańców.

    1. Po pierwsze oczywiste jest, że kwestia jakości wody jest sprawą podstawową. Dlatego w mieście powołane są kompetentne instytucje, by zapewnić i kontrolować jakość wody. Jak pokazały ostatnie wydarzenia, dokładnie tak się stało: jakość wody jest na bieżąco badana, a informacje o jej jakości podawane są do publicznej wiadomości.
    2. Jeśliby jakość wody zagrażała zdrowiu, to zgodnie z procedurami dostawa wody powinna być wstrzymana, a w mieście rozstawione zostałyby beczkowozy z czystą wodą. Jeśli coś takiego się nie stało, to oznaczało, że jakość wody pozwala z niej korzystać. Gdyby było inaczej i odpowiednie służby nie zareagowałyby na to, ich pracownicy byli narażeni na odpowiedzialność służbową lub karną.
    3. Niestety radomszczańscy politycy w swej skrajnej niekompetencji lub ze złej woli postanowili wykorzystać komunikat podany przez Sanepid do zdobycia popularności. Zachowanie polityków wywołało niepewność, strach, a nawet panikę niektórych mieszkańców Radomska.
    4. Politycy wtargnęli na oddziały szpitalne bez ubrań ochronnych i bez zgody władz placówki. Mogli stanowić zagrożenie dla pacjentów i rozpowszechniali nieprawdziwe informacje o skażonej wodzie.
    5. Dodatkowo zachowanie polityków Jakuba Jęrzejczaka, Wiloetty Pal i innych polityków PiS podważyło zaufanie do instytucji publicznych. W przypadku polityków jest to zachowanie szczególnie groźne.

Szpital nie powinien być miejscem, gdzie prowadzi się agitacje polityczną. Szacunek do zdrowia i życia ludzkiego powinien być dobrem, które się chroni ze szczególną troską.

Wzywamy wszystkich lokalnych polityków, którzy są odpowiedzialni za tę sytuację, do przeproszenia mieszkańców. Apelujemy też, by prowadzić uczciwą i rzetelną kampanię, a nie opierać się na strachu mieszkańców. W Internecie otworzyliście strony, na których mieliście monitorować uczciwość kampanii wyborczej w Radomsku. Tymczasem skupiliście się na robieniu zdjęć wąsom, które wam dorysowują na plakatach, a w kampanii chwytacie się obrzydliwych chwytów. Wstyd!

Więcej o:
dawid wawryka miasto otwarte oświadczenie woda zanieczyszczenie pgk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE