Od niedzieli trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla roczników 2000-2003. Osoby, które do 9 maja 2021 r. skończyły 18 lat, mogą się już zapisywać. Osoby z rocznika 2003, które pełnoletniość uzyskają później e-skierowanie dostaną w dniu urodzin.
Oznacza to, że wszyscy pacjenci, którzy do 9 maja 2021 r. skończyli 18 lat mogą już wybrać swój termin i miejsce szczepienia.
Centrum Informacyjne Rządu przypomina w niedzielnym komunikacie, że jeśli zainteresowani szczepieniem nie zgłosili się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla ich grupy wiekowej, to nic straconego. Można zrobić to w dowolnym terminie.
Zarejestrować się można bez wychodzenia z domu, na kilka sposobów: dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989, wysyłając SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333, za pośrednictwem e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl oraz kontaktując się z punktami szczepień, których numery znaleźć można pod adresem gov.pl/szczepimysie.
CIR przekazało w związku z rejestracją roczników 2000-2003, że wszystkie osoby, które do 9 maja 2021 r. skończyły 18 lat, mogą zapisywać się na szczepienie przeciw COVID-19. Urodzonym w 2003 roku, którzy pełnoletniość uzyskają później e-skierowanie na szczepienie będzie wystawiane w dniu urodzin.
- E-skierowanie na szczepienie będzie wystawiane w dniu urodzin – więc jeśli 18. urodziny będziesz świętował np. 10 maja, tego dnia będziesz mógł zarejestrować się na szczepienie - wyjaśniono w komunikacie.
W nadchodzącym tygodniu Rada Medyczna wyda opinię dotyczącą możliwości szczepienia dla młodzieży, która skończyła 16 lat. Jeśli rekomendacja będzie pozytywna, Narodowy Program Szczepień zostanie rozszerzony. Dzięki temu osoby w wieku 16-17 lat będą mogły zarejestrować się i zaszczepić przeciw COVID-19.
Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.
(PAP)