Opony całoroczne - wady i zalety

Opony całoroczne - wady i zalety

Jeszcze w latach 90 większość polskich kierowców przez cały rok jeździła na tym samym komplecie ogumienia. Debiutujące na rynku opony zimowe miały wielu zagorzałych przeciwników, traktujących je w najlepszym razie jako fanaberię.

Co znamienne, wielu z nich jest dziś zdeklarowanymi zwolennikami opon sezonowych. Jednocześnie w ofercie producentów pojawia się coraz więcej modeli całorocznych. Można by potraktować to jako powrót to starych rozwiązań, gdyby nie to, że współczesne opony całoroczne tylko w niewielkim stopniu przypominają też sprzed kilku dekad.

Opony całoroczne – jest dobrze, ale nieidealnie

Branża oponiarska wciąż opracowuje nowe rozwiązania, dzięki czemu jej produkty oferują coraz lepsze parametry. Dotyczy to również opon całorocznych, które w dużym stopniu zastępują modele letnie i zimowe. Mimo oczywistych zalet, nie są one jednak idealnym rozwiązaniem. W porównaniu z najlepszymi modelami, ustępują one zarówno ogumieniu letniemu (pod względem osiągów), jak i zimowemu (jeśli chodzi o bezpieczeństwo na oblodzonej lub ośnieżonej drodze oraz odporność na niskie temperatury i sól drogową).

Czemu warto postawić na opony całoroczne?

Opony całoroczne to dobry wybór dla kierowców szukających kompromisu między wyższymi kosztami i utrudnieniami związanymi z regularnymi zmianami ogumienia, a bezpieczeństwem i osiągami zapewnianymi przez modele sezonowe. Latem na pewno sprawdzają się dużo lepiej niż „zimówki”, zaś zimą – gwarantują znacznie większą przyczepność niż ogumienie letnie. Ich najważniejsze atuty to oszczędność (użytkownik nie musi kupować dwóch osobnych kompletów i płacić za ich wymianę dwa razy w roku) oraz wygoda (brak kolejek w warsztatach wulkanizacyjnych i nerwowych poszukiwań wolnych terminów).

Kiedy lepszym rozwiązaniem będą opony sezonowe?

Na opony całoroczne 225 45 r17 warto zdecydować się przede wszystkim, jeśli preferujemy spokojną jazdę po dobrze utrzymanych drogach. W przeciwnym przypadku lepiej jest sięgnąć po opony sezonowe. Dotyczy to zwłaszcza ogumienia zimowego, które na oblodzonej, stromej jezdni może być jedynym gwarantem naszego bezpieczeństwa.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE