Opłaty za targowicę pod lupą prokuratury

Opłaty za targowicę pod lupą prokuratury

W najbliższym czasie prokuratura rozpocznie przesłuchania świadków w sprawie braku realizacji uchwały Rady Miejskiej w Radomsku dotyczącej poboru opłat za sprzedaż prowadzoną z samochodu na miejskiej targowicy. Chodzi o uchwałę z 2012 roku, w której radni ustalili nowe taryfy opłat za handel, a która nie była realizowana przez poprzednie władze Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku. Obecny prezes TBS Tomasz Wyrzykowski, już na początku czerwca 2016 roku zgłosił sprawę do prokuratury, natomiast podczas ostatniej komisji rewizyjnej podkreślał, iż całość strat wynikających z nieuiszczonych opłat wynosi mniej więcej 800-900 tysięcy złotych.

Sprawa podwyżki opłat za korzystanie z miejskiej targowicy ujrzała światło dzienne podczas majowego protestu handlarzy prowadzących działalność na radomszczańskim rynku. Nowa, zwiększona stawka zbulwersowała sprzedawców - jej kwota z 10 zł wzrosła aż do 25 zł. Kramarze twierdzili wówczas, iż zostali postawieni przed faktem dokonanym i nikt nie konsultował z nimi wzrostu należności za korzystanie z miejsc handlowych. Ich zdaniem, znacząca podwyżka stawia pod znakiem zapytania rentowność prowadzonej przez nich działalności. Podkreślali, iż handel na targowicy z roku na rok staje się mniej opłacalny ze względu na rosnącą popularność dyskontów spożywczych oraz sklepów wielkopowierzchniowych, które z roku na rok zyskują na popularności wśród mieszkańców Radomska.

Póki co wiadomo jedynie, że uchwała z 2012 roku nie była egzekwowana przez poprzednie władze radomszczańskiego TBS-u. Obecny prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku Tomasz Wyrzykowski, chcąc działać zgodnie z prawem miejscowym musiał wprowadzić uchwałę w życie. Po proteście handlarzy radni miejscy zadecydowali o powrocie do niższych stawek obowiązujących jeszcze w 2011 roku.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, Sławomir Mamrot, obecnie trwa analiza niezbędnych dokumentów dotyczących zawiadomienia, jakiego dokonał zarząd TBS-u.  Wkrótce rozpoczną się pierwsze przesłuchania pierwszych świadków w tej sprawie.

Więcej o:
TBS targowica opłaty
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE