„Open Week Photo”. Wspólny projekt szkół z Radomska i Równego

„Open Week Photo”. Wspólny projekt szkół z Radomska i Równego Fot. ZSE-E

„Open Week Photo”. To tytuł tegorocznej edycji projektu wymiany młodzieży polsko–ukraińskiej, który odbył się w Świętej Katarzynie koło Kielc. Młodzież próbowała swoich sił w fotografii prezentując różnorodność przyrodniczą i kulturową Gór Świętokrzyskich.

W projekcie od lat biorą udział cztery szkoły: z Radomska Zespół Szkół Elektryczno – Elektronicznych i I Liceum Ogólnokształcące, z ukraińskiego miasta Równe Zespół Szkolno– Wychowawczy nr 14 oraz Liceum Prawno–Ekonomiczne.

W sumie 36-osobowa grupa uczniów, po 9 reprezentantów każdej ze szkół.

- W tym roku skupiliśmy się na wzmacnianiu dialogu międzykulturowego poprzez stworzenie warunków do otwartości i wzajemnego szacunku. Na miejsce realizacji projektu wybraliśmy region świętokrzyski, ponieważ stanowi osobliwość przyrodniczą, poza tym na terenie Kielc współistniały różne narodowości, przenikały się różne kultury. To sprzyja budowaniu pozytywnych relacji oraz wzajemnemu uczeniu się – mówi Agnieszka Nowicka, koordynator projektu.

Działania główne poprzedziły warsztaty fotograficzne, których efektem były promocyjne roll-upy prezentujące walory krajobrazu powiatu radomszczańskiego i obwodu równieńskiego.

Projekt został zrealizowany w dniach 2-8 października na terenie Gór Świętokrzyskich. Młodzież mogła poznać różnorodność przyrodniczą tego terenu zwiedzając m.in. Rezerwat Kadzielnię, jego jaskinie, podziwiając gołoborze, Łysą Górę czy widoki rozpościerające się z Łysicy. W programie nie zabrakło także obiektów o charakterze historyczn–kulturowym.

- Podczas zajęć terenowych poznaliśmy historię starożytnego hutnictwa, zwiedziliśmy Pałac Biskupów Krakowskich. W szczególności podobało mi się Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie oraz muzeum minerałów. Zaskoczył mnie ogrom ciekawych miejsc na Kielecczyźnie, o których wcześniej nie słyszałem - opowiada Szymon Zagaj z Elektryka.

- Mieliśmy też okazję zintegrować się z  naszymi ukraińskimi kolegami i koleżankami, którzy w tym ciężkim dla nich okresie bardzo tego potrzebują. Zaskoczyła mnie ich otwartość, pozytywne nastawienie do drugiego człowieka i brak barier w porozumiewaniu się - mówi Maja Sztangreciak z I LO.

Z kolei ukraińską młodzież zachwyciła gościnność Polaków.

- Ludzie tu są tak dobrzy i serdeczni. Ten projekt jest dla mnie szansą na poznanie języka polskiego, na zawarcie nowych znajomości. Planuję studiować w Polsce informatykę -zdradza swoje plany na przyszłość Sasha Malyarczuk, z Liceum Prawno–Ekonomicznego.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Polakom za wsparcie i pomoc w tak trudnym dla nas okresie. Daliście nam możliwość odpocząć od negatywnych emocji. Uczestnicząc w projekcie fotograficznym, zobaczyliśmy jak piękny i drogocenny jest otaczający nas świat. Jesteśmy przekonani, że wzajemne zrozumienie jest podstawą cywilizacji, dlatego należy bardziej doceniać zwykłe wartości takie, jak: przyjaźń, tolerancję i przede wszystkim wolność - podkreśla Ivanna Dashkel, z ZOSH nr 14 w Równym.

Opiekunami młodzieży polskiej byli nauczyciele: Aneta Jędrzejczyk z ZSE-E oraz Tomasz Wojtasik z I LO, zaś młodzieży ukraińskiej Oksana Maksymczuk z LP-E oraz I. Dashkel. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN. Wnioskodawcą projektu była Fundacja „Otwarta Szkoła” działająca przy ZSE-E. Upominki dla uczestników projektu w postaci gadżetów reklamowych powiatu radomszczańskiego ufundowało Starostwo Powiatowe.


 

Więcej o:
elektryk zs-e radosmko elektryk radomsko liceum liceum radomsko wymiana
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE