Okna PCV - jak dokonać właściwego wyboru?

Okna PCV - jak dokonać właściwego wyboru?

Okna PCV to, zdaniem ekspertów, jeden z liderów wśród rodzajów stolarki okiennej. Trwałe, odporne na wpływ czynników zewnętrznych, eleganckie, stosunkowo tanie. Nic dziwnego, że od kilkunastu lat są najczęściej wybieraną przez architektów i inwestorów opcją.

Nie da się jednak ukryć, że zakup stolarki otworowej to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, że dostępne na rynku okna PCV różnią się szeregiem parametrów, które, bądźmy szczerzy, dla laika często są nic nie znaczącymi liczbami. Warto jednak poznać podstawowe kryteria wyboru, dzięki temu bowiem można sporo zaoszczędzić zarówno na samym zakupie, jak i na późniejszej eksploatacji pomieszczeń.

Kupujemy okna PCV – ustalmy priorytety

Okna PCV powinny być przede wszystkim dopasowane do funkcji jaką mają spełniać oraz do potrzeb mieszkańców i użytkowników wnętrz. Poza wyglądem, poszczególne modele różnią się przede wszystkim bezpieczeństwem, termiką oraz, rzecz jasna, ceną. O ile jednak trzy pierwsze kategorie są szalenie ważne, o tyle ostatnia, choć istotna, nie powinna w tym wypadku być kluczowa. Bardzo często bowiem niska cena jest związana z kiepską jakością, niedokładnym wykonaniem lub zastosowaniem gorszej klasy materiałów. Warto tu jeszcze podkreślić, że okno to nie krzesło, które można łatwo wymienić, jeżeli okaże się niewygodne. To poważna inwestycja na lata, która, jeżeli tylko dokładnie ją przemyślimy, zwróci się pod postacią niższych kosztów eksploatacji budynku.

Najważniejsze parametry okien PCV

Wszystkie wprowadzone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej okna PCV muszą posiadać deklarację właściwości użytkowych będącą potwierdzeniem parametrów, jakie dane model osiąga. Wśród nich warto zwrócić większą uwagę na odporność na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, współczynnik przenikania ciepła, przepuszczalność powietrza oraz współczynnik przenikania światła. Pierwsza kategoria ma sześć klas, jednak w naszym klimacie w zupełności wystarcza klasa C2. Dopuszcza ona wygięcie profilu o 1/300 przy wietrze wiejącym z prędkością 130 km/godz. Z kolei wodoszczelność ma aż dziesięć klas. Posługując się przykładem, klasa 7A oznacza, że niczym nieosłonięte okno zacznie przeciekać dopiero, kiedy deszcz będzie niesiony wiatrem o prędkości 80 km/godz. i będzie padać prostopadle do płaszczyzny okna. Czwarta kategoria, czyli współczynnik przenikania ciepła, determinuje straty energii, jakie mają miejsce przez stolarkę otworową. W tym wypadku, wybór jest do pewnego stopnia uwarunkowany odgórnymi regulacjami, według których w budownictwie energooszczędnym nie może on przekraczać wartości 1,1, natomiast w pasywnym 0,8. Kolejna kategoria, czyli przepuszczalność powietrza odnosi się do ilości powietrza, jakie przenika do wnętrza. Parametr ten ma cztery klasy, przy czym ostatnia oznacza niemal stuprocentowe nieprzepuszczanie powietrza do wnętrza i wykorzystywana jest głównie w domach z wentylacją mechaniczną. Wreszcie, ostatnia wartość, współczynnik przenikania światła, oznacza ilość przenikającego do wnętrza światła słonecznego. Warto tu podkreślić, że nie istnieją modele, które przepuszczałyby 100 % światła, a jeżeli wartość ta utrzymuje się w granicach 70 %, współczynnik jest bardzo wysoki.

Okna PCV – ciepły montaż

Jak informuje przedstawiciel producenta stolarki okiennej Hensfort, wysokiej jakości okna PCV to nie wszystko. Fundamentalne dla ich funkcji znaczenie ma ciepły montaż. Prawidłowo przeprowadzony, będzie skutecznie chronił okno przed niekontrolowanymi stratami ciepła przez ościeża i pojawianiem się pleśni. Mając to na uwadze, warto zlecić to zadanie renomowanej, doświadczonej ekipie, która dobierze wszystkie materiały i sam przebieg prac do charakteru i przeznaczenia budynku.

Sprawdź okna PCV na www.hensfort.com

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE