Ogrzewanie Podczerwienią: Przewodnik, Rodzaje Systemów, Korzyści

Ogrzewanie Podczerwienią: Przewodnik, Rodzaje Systemów, Korzyści Fot. canva

Ogrzewanie na podczerwień to innowacyjne rozwiązanie i nowoczesna technologia, która wykorzystuje promieniowanie ciepła do utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniach. To niezwykle efektywne rozwiązanie, które oszczędza energię i gwarantuje rewelacyjny komfort termiczny. W artykule możesz dowiedzieć się więcej o ogrzewaniu na podczerwień, jego działaniu, a także odpowiemy na pytanie, dlaczego to innowacyjne rozwiązanie jest dobre dla Twojego domu!

Ogrzewanie podczerwienią — co to za rozwiązanie?

System znany jako ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje promieniowanie podczerwone, czyli elektromagnetyczne promieniowanie o dłuższych falach niż w przypadku światła widzialnego. Ponieważ promieniowanie to dociera bezpośrednio do powierzchni i przedmiotów, skutecznie ogrzewa je, co czyni je niezwykle skutecznym przewodnikiem ciepła. Dzięki temu nagrzewanie pomieszczeń jest znacznie szybsze i równomierne, co ogromnie poprawia komfort użytkowników.

Jak dokładnie działa promieniowanie podczerwone?

Podczerwień to typ promieniowania elektromagnetycznego, którego długości fal jest większa, niż fale radiowe, ale mniejszej niż światło widzialne. Wszystkie przedmioty emitują to promieniowanie, podobnie jak ciało ludzkie.

Ogrzewanie podczerwienią - www.celtron.com.pl wykorzystuje tę naturalną właściwość, przenosząc ciepło za pomocą promieniowania podczerwonego z jednego miejsca na drugie.

Typy systemów ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najpopularniejszych rodzajów ogrzewania na podczerwień. W tym przypadku panele grzewcze są instalowane pod podłogą, co umożliwia nagrzewanie całego pomieszczenia od dołu w równym stopniu. Ogrzewanie domu podczerwienią to bardzo korzystne rozwiązanie z wielu względów! 

Panele grzewcze i płyty grzewcze to również popularne rozwiązania. Mogą być montowane na sufitach lub ścianach. Głównym zadaniem paneli i płyt grzewczych jest emisja promieniowania podczerwonego, które ogrzewa powierzchnie wokół nich i utrzymuje komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Te rozwiązania są szczególnie przydatne w miejscach o niskim suficie. W takich miejscach tradycyjne grzejniki mogą być niewygodne.

Zalety, jakimi cechuje się ogrzewanie na podczerwień

Postaw na ogrzewanie na podczerwień do biura lub firmy, by cieszyć się wieloma zaletami tego rozwiązania. Oto kilka z nich:

  • komfort termiczny — ogrzewanie podczerwienią zapewnia niesamowite poczucie ciepła. Dzięki temu, że ciepło jest wytwarzane w bezpośrednim styku z przedmiotami, a nie w powietrzu, pomieszczenia są nagrzewane w równym tempie bez powodowania nieprzyjemnych wahań temperatur. Ponadto nie ma negatywnego efektu wysuszenia powietrza, który często towarzyszy tradycyjnym grzejnikom.
  • efektywność energetyczna — ogrzewanie na podczerwień zużywa mniej energii niż tradycyjne ogrzewanie. Nie ma strat ciepła wynikających z przewodzenia ani konwekcji, gdyż ciepło emitowane jest bezpośrednio w przedmiotach i powierzchniach, a nie w powietrzu. Oznacza to, że potrzebujesz mniejszej ilości energii do utrzymania ustawionej temperatury w pomieszczeniu, co oznacza, że będziesz płacić mniej za ogrzewanie.
  • brak kurzu, co sprzyja alergikom — standardowe metody ogrzewania sprawiają, że w powietrzu unosi się kurz. Podczerwień tego nie robi, co świetnie spisuje się, kiedy w domu mieszkają alergicy.
Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE