Ogrody wertykalne w Radomsku oficjalnie oddane do użytku

Fot. Wojciech Bojdo

W Radomsku przy ul. Reymonta powstały dwie zielone ściany, jedne z największych w Polsce. We wtorek, 30 sierpnia odbyło się oficjalne oddanie ich do użytkowania.

Ogrody wertykalne, czyli tzw. zielone ściany to pionowe kompozycje roślinne wykonane na budynkach, tworzące naturalny ekosystem.

- Zielone ściany to nowość nie tylko w naszym mieście ale także w kraju. Ściany są bardzo efektowne wizualnie, ale też regulują poziom wilgotności powietrza, redukują ilość kurzu w powietrzu, są też schronieniem dla ptaków i owadów – zauważa Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Na obydwu ścianach nasadzonych zostało ponad 2 tysiące roślin takich jak żurawka ogrodowa, śmiałek darniowy, bodziszek, kostrzewa czy funkia. Są to rośliny wytrzymałe i szybko się rozrastają, dając oczekiwany efekt.

W oficjalnym oddaniu do użytku ogrodów wertykalnych uczestniczył Wojciech Miedzianowski - prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, bowiem Radomsko na stworzenie nowych przestrzeni terenów zielonych w mieście otrzymało dofinansowanie w wysokości pond 900 tys zł. (w formie pożyczki, jak i dotacji).

- Bardzo się cieszę z realizacji tego projektu. Ogrody wertykalne w Radomsku są pierwszymi, jakie zostały utworzone w województwie łódzkim. Mam nadzieję, że inne samorządy wezmą przykład z Radomska – mówił Wojciech Miedzianowski.

Ogrody wertykalne są częścią dużego projektu pod nazwą „Utworzenie nowej przestrzeni terenów zielonych przy ul. Reymonta w Radomsku”, którego całkowita wartość to ponad 3 mln zł.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości i rozwój terenów zielonych oraz propagowanie walorów przyrodniczych na obszarze miasta. W ramach projektu powstanie park edukacyjny, a w nim między innymi: ogród deszczowy zaprojektowany jako infiltrujący, ogród zapachowy, mała architektura oraz infrastruktura dojazdowa wraz z parkingiem.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko ulica reymonta radomsko ogrody wertykalne radomsko wfośigw w łodzi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE