Odznaka Iuvenis Forti dla Miłosza Kwaśniaka

Odznaka Iuvenis Forti dla Miłosza Kwaśniaka Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku st. bryg. Mariusz Wojcieszko wręczył Miłoszowi Kwaśniakowi Odznakę „Iuvenis Forti”, a Sekretarz Powiatu Radomszczańskiego Tomasz Kornacki pogratulował młodemu bohaterowi odwagi i roztropności.

„Iuvenis Forti” to odznaka przyznawana przez Komendanta Głównego PSP młodym ludziom, którzy swoją wzorową – godną do naśladowania postawą - przyczynili się do uratowania życia i zdrowia innych osób, wykazując się przy tym wiedzą i umiejętnościami, rozsądkiem i odwagą, dzielnością i opanowaniem w sytuacji niebezpiecznej. 

Taką postawą wykazał się radomszczanin Miłosz Kwaśniak. 16 grudnia ubiegłego roku 10-letni wówczas chłopiec uratował życie swojemu ojczymowi. Pojazd, którym wspólnie podróżowali, uderzył w bariery. Mężczyzna zasłabł za kierownicą samoch0du. Miłosz natychmiast zadzwonił na numer alarmowy 112, a następnie stosował się do poleceń dyspozytorki z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, dzięki czemu uratował życie ojczyma. 

To symboliczne odznaczenie jest wyrazem szacunku wobec bohaterskiej postawy chłopca. Świadkami przyznania Odznaki była rodzina Miłosza: mama i ojczym.

To nie jedyny bohater tego dnia. Uhonorowano także druha ochotnika Przemysława Kaczmarczyka z OSP w Kietlinie, który uratował życie człowieka poszkodowanego w wypadku samochodowym. Strażak przed przyjazdem służb podjął czynności ratunkowe. Dzięki temu ocalił ludzkie życie. 

- Za wzorową postawę przyjmij Druhu dyplom uznania. Gratuluję! - mówił st. bryg. Mariusz Wojcieszko. 

Uroczystość była doskonałą okazją do podsumowania powiatowego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. 

Wyniki: 

I grupa wiekowa (szkoły podstawowe klasy I-IV)

 1. Kinga Rochowska 
 2. Hubert Nowak 
 3. Antoni Hofman 
 4. Wojciech Jagiełło 
 5. Kacper Sączyński 

II grupa wiekowa (szkoły podstawowe klasy IV-VIII)

 1. Tomasz Ociepa 
 2. Agata Szpecińska 
 3. Karina Paplicka 

II grupa wiekowa (szkoły ponadpodstawowe)

 1. Dominik Delowski 
 2. Dawid Banasik
 3. Klaudia Wach
Więcej o:
radomsko psp radomsko straż pożarna odznaka miłosz kwaśniak iuvenis forti
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE