Odkrywali tajemnice Kielecczyzny

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zorganizowało w ramach akcji LATO W MIEŚCIE wspólnie z Miastem Radomskiem oraz Towarzystwem Przyjaciół Muzeum wycieczkę w okolice Kielc.

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zorganizowało w ramach akcji LATO W MIEŚCIE wspólnie z Miastem Radomskiem oraz Towarzystwem Przyjaciół Muzeum wycieczkę w okolice Kielc.Na początku uczestnicy zwiedzali Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach, gdzie zapoznali się  z życiem i twórczością ojca literatury polskiej. Ponadto obejrzeli ekspozycję reprodukcji przedstawiających życie i dorobek pisarski Mikołaja Reja. W Dworku Mikołaja Reja znajduje się także wystawa poświęcona życiu i śmierci wśród miejscowych, bezimiennych ludów epoki brązu. Młodzież oraz dzieci zobaczyła manekiny z pełnymi rekonstrukcjami stroju i uzbrojenia z młodszej epoki brązu. Wszystko znajduje się na terenie przepięknej scenerii Dworku, który wybudowała ok. 1800 r. rodzina Walewskich.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Parku Etnograficznego w Tokarni - głównej ekspozycji Muzeum Wsi Kieleckiej. Na 65 – hektarowym obszarze zgromadzono najcenniejsze zabytki XVII/XIX wiecznego budownictwa drewnianego z Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Uczestnicy wycieczki zwiedzili zagrody wiejskie, budynki folwarczne, zabytki przemysłu wiejskiego, obiekty sakralne. Do najciekawszych można zaliczyć spichlerz z Rogowa z XVII w. oraz spichlerz dworski ze Złotej z 1719 r.

Na zakończenie zwiedzano Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Chęcinach. Uczestnicy wycieczki obejrzeli wystawę pt. „Świat Leonarda da Vinci” prezentującą odkrycia artysty, wynalazcy, interaktywne modele jego maszyn i cyfrowe rekonstrukcje jego obrazów po raz pierwszy w Polsce. Wszyscy zainteresowani brali udział w warsztatach edukacyjnych mających na celu pobudzenie kreatywnego myślenia, jak również stanowiących miłą formę spędzania wolnego czasu.

Alina Wilkoszewska, Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku

Więcej o:
muzeum wycieczka mlodziez
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE