Oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy powstaje w II LO w Radomsku

Oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy powstaje w II LO w Radomsku Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

W II Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku powstaje oddział przygotowawczy dla uczniów – uchodźców z Ukrainy. Zajęcia rozpoczną się już 16 maja.

Decyzja o utworzeniu specjalnej grupy przygotowawczej dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki, podjęta została po konsultacjach z dyrektorami szkół, do których trafili uchodźcy. Wielu z nich uwagi na barierę językową nie ma szansy ma otrzymanie promocji do klasy programowo wyższej.

Młodzież, która uczęszczać będzie do międzyszkolnego oddziału przygotowawczego w II LO nie będzie podlegać klasyfikacji rocznej, jeśli rada pedagogiczna uzna, że dany uczeń nie zna języka polskiego (czy znajomość języka jest niewystarczająca do korzystania z nauki) lub zakres realizowanych zajęć edukacyjnych uniemożliwia przeprowadzenia klasyfikacji. Uczeń otrzyma wówczas zaświadczenie o uczęszczaniu do oddziału przygotowawczego.

W ramach nauki zaplanowano nie mniej niż 26 godzin zajęć edukacyjnych w tygodniu, w tym 8 godzin języka polskiego, 3 godziny matematyki, 2 godziny języka angielskiego, po jednej godzinie – innych przedmiotów). W czasie lekcji uczniom pomagać będzie nauczyciel władający językiem ukraińskim.

Do szkół prowadzonych przez Powiat Radomszczański uczęszcza obecnie w sumie 24 uchodźców z Ukrainy. Jak już ustalono, część z nich ma szansę na uzyskanie promocji do wyższych klas, inni – są zainteresowani przejściem do oddziału przygotowawczego.

Koszty prowadzenia tego oddziału mają być refundowane ze środków przekazywanych ze specjalnego Funduszu Pomocy przez resort edukacji.

Więcej o:
radomsko lo radomsko uczniowie z ukrainy oddział przygotowawczy uchodźcy liceum
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE