Oddział Przygotowania Wojskowego powstanie w „drzewniaku” w Radomsku

Oddział Przygotowania Wojskowego powstanie w „drzewniaku” w Radomsku Fot. ZSDiOŚ w Radomsku

Od roku szkolnego 2024/2025 klasa o profilu technik logistyk w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku będzie jednocześnie Oddziałem Przygotowania Wojskowego (OPW) pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Teraz szkoła czeka jeszcze na decyzję MON.

Jak podkreśla szef CWCR, na terenie województwa łódzkiego stacjonuje szereg jednostek wojskowych, w związku z tym istnieje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w różnych specjalnościach wojskowych. Jednocześnie obserwuje się także duże zainteresowanie pracą w wojsku.

Obecnie w naszym województwie klasy mundurowe działają w 37 szkołach (w tym w ZSDiOŚ oraz w ZSP nr 1 w Radomsku), 12 placówek uzyskało już zezwolenie na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego. Od września taki oddział może powstać także w Drzewniaku.

Jak zaplanowano, oddział przygotowania wojskowego, ma działać w ramach Technikum Drzewnego i Ochrony Środowiska, gdzie już uczą się tzw. klasy mundurowe, w kierunku technik – logistyk z innowacją wojskową, w których uczniowie przygotowywani są m. in. do podejmowania działań na rzecz bezpieczeństwa. Szkoła posiada odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną i bazę dydaktyczną.

ZSDiOŚ od lat współpracuje z 25. batalionem logistycznym 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszkowie Maz., 9. Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej i 93. Batalionem Lekkiej Piechoty w Łasku. Uczniowie klas mundurowych szkoleni są m. in. w zakresie obsługi i budowy broni, musztry, technik samoobrony, strzelania, ceremoniału wojskowego). Utworzenie oddziału przygotowania wojskowego umożliwi jeszcze bardzie ścisłą współpracę z wojskiem i lepsze przygotowanie uczniów do pracy w wojsku.

Więcej o:
radomsko drzewniak radomsko zsdioś radomsko oddział przygotowania wojskowego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE