Oddział dziecięcy w szpitalu w Radomsku nie funkcjonuje. Powód? Brak kierownika

Fot. Klaudia Gajda

Oddział dziecięcy w Szpitalu Powiatowym w Radomsku nie funkcjonuje odkąd został przekształcony na potrzeby zakaźnego. Decyzją Tobiasza Bocheńskiego, wojewody łódzkiego, radomszczański szpital miał w 2020 roku wesprzeć opiekę nad chorymi na COVID-19. Od tego czasu mali pacjenci musieli szukać pomocy i miejsca w innych szpitalach. Teraz szpital w Radomsku teoretycznie ma już możliwości przyjmowania dzieci na oddział. Praktycznie - nie, dlatego, że nikt nie chce zostać kierownikiem tego oddziału. Poprzedni lekarz pełnił tylko funkcję kierownika ale nie posiada odpowiedniego wykształcenia, by nim szefować w pełni.

Rodzice dzieci, które potrzebują skorzystać ze szpitalnej pomocy skarżą się na brak możliwości leczenia w Radomsku. Od ubiegłego roku nie ma w placówce oddziału dziecięcego. Pomocy trzeba szukać m.in. w oddalonym Bełchatowie, Piotrkowie Tryb., Częstochowie czy Łodzi.

- Oddział jest gotowy, jeśli chodzi o warunki lokalowe, jest wyremontowany, jednak mamy problem ze znalezieniem specjalisty, który objąłby funkcję kierownika oddziału pediatrii. Rozmawialiśmy z wieloma lekarzami z terenu miasta i powiatu radomszczańskiego, którzy spełniałyby kryteria i mogliby kierować pediatrią. Kryteria są jasne i klarowne – jest to osoba, która ma drugi stopień specjalizacji według starego systemu lub specjalizację jednostopniową według nowego systemu, jak również minimum 5 lat praktyki jako pediatra. Niestety, nikt nie chce się zgłosić i zostać kierownikiem. Mamy już kadrę lekarską, pielęgniarską. Brakuje tylko szefa – mówi dr n. med. Andrzej Kałmuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Poprzedni lekarz, który pełnił funkcję kierownika nie spełniał wszelkich kryteriów by zostać kierownikiem. Nie posiada drugiego stopnia specjalizacji.

- Apelujemy do wszystkich lekarzy pediatrów z miasta i z powiatu, by zgłosili się do nas i podjęli się pracy. My, jeśli taki lekarz spełni wszelkie kryteria, natychmiast jesteśmy gotowi podpisać umowę. By oddział mógł działać brakuje tylko kierownika – dodaje dr n. med. Andrzej Kałmuk.

Dlaczego szpital nie decyduje się na „doraźne, tymczasowe” działanie, by oddział pediatrii mógł funkcjonować?

- Nie możemy powołać na kierownika osoby, która nie spełnia kryteriów. Chodzi o to by dzieci były leczone według najwyższych standardów, nie chcemy tworzyć zespołu na okres przejściowy. Kierownik ma nadawać ton rozwoju pediatrii – mówi dyrektor.

Lekarze składają akces dyżurowy na oddziale dziecięcym, jednak żaden z nich nie chce zostać szefem pediatrii.

Jak poinformowało radomszczańskie starostwo, działanie Oddziału Dziecięcego Szpitala Powiatowego w Radomsku zostało zawieszone do końca 2021 roku. Czy w przyszłym roku oddział powróci? Tego nie wiadomo. 

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko szpital radomsko oddział dziecięcy radomsko brak oddziału dziecięcego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE