Oddali hołd „Warszycowi”

Oddali hołd „Warszycowi”

Mija 73. rocznica śmierci generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Z tej okazji w Radomsku odbyły się uroczystości upamiętniające założyciela i pierwszego dowódcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in. kombatanci z terenu województwa łódzkiego i śląskiego, harcerze, żołnierze, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Po mszy odprawionej w Klasztorze Ojców Franciszkanów delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą zamordowanych żołnierzy KWP, znajdującą się na murze klasztoru.

- Musimy pamiętać o generale Stanisławie Sojczyńskim. Musimy przekazywać tę pamięć młodym pokoleniom. Generał Sojczyński to jest nasz największy bohater, nie tylko Ziemi radomszczańskiej, ale również bohater wiele znaczący w całej Ojczyźnie. To, co robił podczas II Wojny Światowej to był fenomen. Był to człowiek nieskazitelny o wysokim morale i etyce. Warto brać z niego przykład. „Warszyc” powinien być wzorcem dla nas wszystkich, a szczególnie ludzi młodych – mówi poseł Anna Milczanowska.

Stanisław Sojczyński „Warszyc” pochodzi z powiatu radomszczańskiego. Od 2018 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Radomska. Każdego roku, w rocznicę śmierci generała, radomszczanie spotykają się, by oddać hołd tej wybitnej postaci.

- Jest to bohater i to nie tylko Ziemi Radomszczańskiej. To bohater całego kraju, bo przecież oddziały Konspiracyjnego Wojska Polskiego działały od Gliwic aż po Poznań. To była jedna z największych formacji żołnierzy niezłomnych, która została stworzona, żeby bronić Polskę prze sowieckim najazdem – podkreśla poseł Antoni Macierewicz.

Obchody 73. rocznicy śmierci generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” zakończyła uroczystość pod pomnikiem znajdującym się na Starym Cmentarzu, poświęconym generałowi Sojczyńskiemu oraz jego żołnierzom.

Stanisław Sojczyński „Warszyc” został zamordowany 19 lutego 1947 roku. Do chwili obecnej nie udało się ustalić miejsca jego pochówku.

Więcej o:
radomsko stanisław sojczyński warszyc rocznica śmierci obchody kwp
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE