Od przyszłego roku darmowa komunikacja miejska w Radomsku

Od przyszłego roku darmowa komunikacja miejska w Radomsku

Od stycznia 2023 r. w Radomsku będzie funkcjonować darmowa komunikacja miejska. Zgodę na to wyrazili radni podczas piątkowej (28 października) sesji.

Wprowadzenie darmowych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej ma zmniejszyć natężenie ruchu samochodów w Radomsku a tym samym przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

- Ta uchwała wynika z tego, że chcemy mieszkańcom po części zrekompensować koszty, które ponoszą i zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej. Powodów jest kilka. Po pierwsze względy ekologiczne, by zmniejszyć ilość samochodów w mieście i emisji spalin. Po drugie, mniejsza ilości aut, to zmniejszenie korków w mieście. Ponadto bezpłatna komunikacja miejska w Radomsku to też zachęta dla gmin ościennych do wprowadzenia podobnych zmian – wyliczał prezydent Jarosław Ferenc. 

- W tych miastach, gdzie została wprowadzona darmowa komunikacja miejska, zwiększyła się ilość osób korzystających z autobusów – podkreślał Tadeusz Kubak, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku.

Mimo, iż wszyscy radni zgodnie podkreślali, że darmowa komunikacja to dobry pomysł, były też wątpliwości.

- Nie wiem, czy będzie tak, że wiele osób zdecyduje się zrezygnować z jazdy samochodem i korzystać z komunikacji miejskiej. Żebyśmy osiągnęli sukces, to musiałaby zostać zwiększona częstotliwość kursowania autobusów. Powinno też być więcej przystanków. Dlatego myślę, że wciąż należy inwestować w tworzenie miejsc parkingowych – oświadczył radny Jacek Gębicz.

Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców to koszt ok. 500 tys. złotych rocznie.

Za podjęciem uchwały w sprawie wprowadzenia w Radomsku darmowych przejazdów autobusami MPK zagłosowało 17 radnych. 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Więcej o:
radomsko mpk radomsko autobusy darmowa komunikacja miejska sesja rada miasta radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE