Od jutra na dwóch odcinkach A1 pojedziemy 140 km/h

Od jutra na dwóch odcinkach A1 pojedziemy 140 km/h Fot. GDDKiA

Zakończyły się prace na blisko 16 – kilometrowym odcinku autostrady A1 między węzłem Tuszyn i węzłem Piotrków Trybunalski Południe. W związku z tym dziś (23 czerwca) w godzinach popołudniowych do ruchu zostanie przekazana łącznica Warszawa - Łódź na węźle Piotrków Trybunalski Zachód (A1/S8). Tym samym węzeł uzyska pełną – docelową funkcjonalność.

- Należy w tym miejscu podkreślić, że pierwotnie – przed rozpoczęciem budowy - na węźle istniała możliwość przejazdu: z Warszawy i Łodzi - wyłącznie w kierunku Katowic. Z kolei jadąc z Katowic można było wybrać jeden z dwóch kierunków, na Łódź bądź na Warszawę – mówi Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA. 

Podczas budowy autostrady węzeł zyskał dwie dodatkowe relacje - z Łodzi do Warszawy, którą udostępniono ponad pół roku temu, oraz z Warszawy w stronę Łodzi. To bardzo istotna i pożądana zmiana dla kierowców jadących drogą ekspresową S8 z Warszawy w kierunku Łodzi i Gdańska. Oznacza ona, że nie będą już musieli dojeżdżać do kolejnego węzła - Piotrków Trybunalski Południe – aby tam zawrócić i pojechać na północ. Teraz w kierunku Łodzi i Gdańska będą mogli skręcić już na węźle Piotrków Trybunalski Zachód. 

- Konsekwencją zakończenia prac jest także wprowadzenie docelowej prędkości maksymalnej, jaka obowiązuje na autostradzie, czyli 140 km/h. Nastąpi to jutro – 24 czerwca i będzie dotyczyło dwóch odcinków autostrady A1 w województwie łódzkim: odcinka „A” Węzeł Tuszyn – Węzeł Piotrków Trybunalski Południe, a także 7-kilometrowego odcinka „D” Radomsko – granica województwa śląskiego. Oznacza to, że na terenie województwa łódzkiego będziemy mieli kolejne 23 km autostrady, po której będziemy mogli poruszać się z maksymalną prędkością 140 km/h – wyjaśnia Maciej Zalewski. 

Następnych takich zmian należy spodziewać się w połowie wakacji na odcinku „C” Kamieńsk - Radomsko.

- Wprowadzenie maksymalnej prędkości na odcinku „D” nie byłoby możliwe, gdyby nie taka sama zmiana na kolejnym 17 kilometrowym odcinku, już na terenie województwa śląskiego - od granicy województw do węzła Częstochowa Północ. Oznacza to, że od jutra (24 czerwca) autostrada A1 będzie miała 174 kilometry od Radomska do granicy z Republiką Czeską. Z kolei jadąc do Gdańska, z maksymalną prędkością będziemy mogli poruszać się od Piotrkowa Trybunalskiego, czyli na odcinku 350 km – zauważa Maciej Zalewski.

Więcej o:
a1 autostrada a1 prędkość 140 km gddkia zakończenie budowy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE