Od 24 lutego w Parku Świętojańskim będzie Sokolnik

Od 24 lutego w Parku Świętojańskim będzie Sokolnik Fot. Urząd Miasta w Radomsku

W poniedziałek 24 lutego w Parku Świętojańskim rozpoczęła się akcja płoszenia gawronów i kawek. Przez kilka dni w parku będzie pracował sokolnik ze swoimi drapieżnikami.

Płoszenie ptactwa w Parku Świętojańskim jest konieczne m.in. ze względów fitosanitarnych, a metoda sokolnicza jest najbardziej naturalną i bezpieczną. Znaczne zanieczyszczenie ptasimi odchodami, uniemożliwiające wypoczynek, zgłaszają też osoby odwiedzające park np. z małymi dziećmi. Akcja z sokołami ma sprawić, że zrewaloryzowany park stanie się miejscem spotkań radomszczan, terenem rekreacyjnym, miejscem zabawy dla dzieci.

Sokolnictwo jest wpisane na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i jest najmniej inwazyjną, najbardziej naturalną metodą odstraszania ptactwa, min. w parkach czy lotniskach. Ptaki posługują się przede wszystkim zmysłem wzroku, dlatego stosowanie np. elektronicznych dźwiękowych odstraszaczy nie przynosi efektu. W związku z tym władze Radomska, podobnie jak to się dzieje w innych miastach w Polsce, zleciły rozwiązanie problemu licencjonowanemu sokolnikowi z wieloletnim stażem.

Więcej o:
sokolnik urząd miasta w radomsku park świętojański
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE