Od 2 września ulica Jagiellońska będzie przejezdna

Od 2 września ulica Jagiellońska będzie przejezdna

Od poniedziałku 2 września ulica Jagiellońska będzie przejezdna. Jednak nie na długo. Bowiem niebawem rozpocznie się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej, Armii Krajowej i Starowiejskiej. Wicestarosta Jakub Jędrzejczak z naczelnikiem Wydziału Zarządzania Drogami, Aleksandrem Broszkowskim przeprowadzili wizję lokalną remontowanego odcinka drogi.

Ulica Jagiellońska ma być gotowa na rozpoczęcie roku szkolnego 2 września. Takie zapewnienia padły od wizytujących dziś drogę wicestarosty Jakuba Jędrzejczaka i naczelnika Wydziału Zarządzania Drogami, Aleksandra Broszkowskiego. Mieszkańcy obawiali się, że wjazd od strony ulicy Jagiellońskiej do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 będzie nieczynny.

- Dojazd do szkoły na rozpoczęcie roku szkolnego zostanie umożliwiony. Bariery, które jeszcze dzisiaj stoją na jezdni, po wykonaniu oznakowania pionowego zostaną zdemontowane
- zapewniał Aleksander Broszkowski.

Jednak jezdnia w całości będzie przejezdna tylko do momentu rozpoczęcia prac budowy ronda. Planowany termin zakończenia prac to 31 października. Wtedy ulica stanie się ślepa, bez przejazdu. Jeśli chodzi o remont ulicy, to jej układ pozostał niezmieniony, nieco przesunięta została jedna zatoka autobusowa. Przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną, jak również miejsca postojowe pozostały bez zmian. Dzięki wysepkom wzrośnie bezpieczeństwo, szczególnie dla pieszych, dla których stanowią one element ochrony i bezpiecznego opuszczenia jezdni z jednej strony na drugą.

- Kończą się prace związane z przebudową drugiego etapu ulicy Jagiellońskiej. Zostały do wykonania już ostatnie prace brukarskie i prace związane z plantowaniem poboczy. Jak również montaż oznakowania pionowego i nowoczesnej sygnalizacji świetlnej na wysięgniku nad ulicą, które znajdzie się na jednym z przejść. W późniejszym etapie zostanie wykonane oznakowanie poziome, dlatego że ta jezdnia jest w tej chwili świeża, jest tłusta i musi się odtłuścić, a samochody mogłyby w sposób naturalny zetrzeć farbę
- mówił Aleksander Broszkowski.

Nowa jest nawierzchnia, chodniki i ścieżki rowerowe. Jednak wiaty przystankowe powrócą te, które stały przed remontem, również oświetlenie uliczne pozostanie nie zmienione. Te elementy drogi powinny zostać wykonane przez Urząd Miasta. Miasto Radomsko zakupiło 15 sztuk nowych wiat, z których 14 jest już zamontowanych. Ostatnia jest przewidziana na remontowaną ulicę Reymonta.

- Utrzymanie i budowa nowych wiat przystankowych oraz oświetlenie leży zawsze w gestii gminy, w tym wypadku miasta Radomsko. Wiemy, że projekt na przebudowę oświetlenia ulicznego jest gotowy w Urzędzie Miasta i czeka na realizację. Częściowo projekt został wykonany, ponieważ po stronie południowej ulicy mamy nowe latarnie. Natomiast po stronie północnej, od strony numerów nieparzystych to oświetlenie wciąż czeka na remont. Wykonanie tego jest bezkolizyjne z tą infrastrukturą, którą wykonaliśmy, ponieważ jest to położone w całości w pasie zieleni. A kiedy to zostanie wykonane zależy już tylko od miasta
- dodał naczelnik.

Jednak to co jest jedną z najważniejszych zmian, to poprowadzenie ścieżki rowerowej oraz chodnika wzdłuż ulicy. Teraz układ komunikacyjny pieszo-rowerowy został uporządkowany. Ostatecznie ścieżka rowerowa po wybudowaniu ronda będzie się łączyć z tą prowadzącą w stronę Suchej Wsi.

Jak mówił Aleksander Broszkowski, często podnoszonym przez mieszkańców problemem jest to, że przy tworzeniu projektów ścieżek rowerowych powstają one w dużym oddaleniu od jezdni, a chodniki dla pieszych są bliżej jezdni.

- Muszę to zdementować. Ścieżkę rowerową wykonujemy zgodnie z dokumentacją, którą posiadamy. Mieszkańcy chcieliby, aby ścieżka była bliżej jezdni, a dalej był chodnik. Jednak nie zawsze tak się da. Na przykład tutaj mamy zatokę autobusową. W pewnym momencie po prostu musi być to przeplatane. Nie jest tak, że na wszystkich odcinkach znajduje się ona po zewnętrznej stronie, ona się przeplata. Na ulicy Jagiellońskiej jest raz na zewnątrz umieszczona w stosunku do chodnika. Jest to spowodowane tym, że na tej ulicy mamy kilka zatok autobusowych i przystanków, niemożliwym jest taka sytuacja, w której zatrzymuje się autobus, a ścieżka znajduje się przy krawędzi rampy przystankowej. Byłoby to przede wszystkim niebezpieczne dla pasażerów oczekujących na autobus.

Podczas prowadzonych prac na ulicy Jagiellońskiej do starostwa wpływały głosy sprzeciwu w kwestii przycinki koron drzew, a tego typu działania są elementem pielęgnacyjnym i po prostu muszą być wykonywane, by zapobiec tragedii, w postaci zwalenia się konaru na ludzi bądź samochody. Natomiast  pod nową zatokę autobusową oraz pod chodnik wyciętych zostało osiem drzew.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE