Ochrona oczu i głowy podczas jazdy na rowerze – kupujemy kask i okulary

Ochrona oczu i głowy podczas jazdy na rowerze – kupujemy kask i okulary

Zanim wyjedziesz rowerem na ulicę czy ścieżkę rowerową, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Dla komfortu jazdy znaczenie ma nie tylko sprawny technicznie sprzęt, ale też odpowiednio dobrana odzież i środki ochrony własnej. Dzisiaj skupimy się szczególnie na ochronie głowy, czyli wyborze kasku i okularów. Czym kierować się podczas zakupów? Dlaczego dobra jakość produktów powinna być dla Ciebie priorytetem? Wyjaśniamy!

Jazda na rowerze to popularna i bardzo lubiana obecnie forma aktywności fizycznej, ale podobnie, jak inne sporty niesie za sobą pewne ryzyka. Chcesz się przed nimi uchronić? Zacznij od zakupienia akcesoriów ochronnych. Kask i okulary to dwa ważne elementy, które pomogą zminimalizować ryzyko urazów i zapewnią pełne bezpieczeństwo podczas jazdy – miejskiej, szosowej czy górskiej.

Kask – podstawowa ochrona rowerzysty

Kask to podstawowe wyposażenie każdego rowerzysty, który dba o swoje bezpieczeństwo. Głównym zadaniem kasku jest ochrona głowy, czoła, skroni przed urazami, które mogą powstać w wyniku upadku lub zderzenia z innym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego też, przy wyborze kasku, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  • kask powinien pasować do rozmiaru i kształtu głowy, nie przesuwać się w górę i w dół – najłatwiej jest dopasować kask, który ma opcję regulacji, np. system Acu Dial stosowany przez markę Giro,
  • dobrze, aby kask miał wentylację, która poprawi odprowadzanie potu i zapewni stałą cyrkulację powietrza oraz przyjemny chód w czasie jazdy,
  • niska waga – kask nie powinien obciążać głowy ani karku. Wykonany z lekkich, lecz mocnych tworzyw sztucznych powinien leżeć tak wygodnie, jak czapka.

Osoby, które się ścigają zwrócą jeszcze uwagę na kształt kasku. Ergonomiczna, opływowa budowa pozwoli ograniczyć opory powietrza i nie zakłóci rozwijania prędkości.

Oprócz kasków uniwersalnych, na rynku dostępne są modele o konkretnym przeznaczeniu. Np. dla poruszających się na rowerach miejskich i turystycznych najlepsze będą kaski z miękkim wyścieleniem, z kolei dla rowerzystów górskich i szosowych, odpowiednie będą modele o sztywnym wyścieleniu i aerodynamicznym kształcie.

Okulary – ochrona oczu przed zabrudzeniem i słońcem

Promieniowanie słoneczne jest dokuczliwe w czasie jazdy rowerem i może powodować chwilowe oślepienie, problemy z koncentracją, ból i pieczenie oczu. Dobre okulary zapewnią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV – ale tylko wtedy, gdy będą miały odpowiedni filtr UV i najlepiej polaryzację. Znaczenie dla Twojego komfortu jazdy w różnych warunkach ma też kolor soczewek, waga oraz kształt oprawek. Dobrze, aby przylegały one do czoła i policzków, co pozwoli uszczelnić wolne przestrzenie, aby nie przenikał przez nie kurz i pył z drogi oraz insekty.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli okularów rowerowych, które różnią się między innymi kolorami soczewek, filtrem UV, polaryzacją (redukującą odblaski) oraz kształtem. Najlepsze będą okulary z filtrem UV (przykładowo filtr UV 400 blokuje w 100%), które zapewnią ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE