Radomsko, Łódzkie 17.0o Czwartek, 22 Sierpnia 2019

Ocenili pierwsze tygodnie nowego systemu ratownictwa w Radomsku

Powiat
Beata Januszewska

Podsumowanie pierwszego etapu funkcjonowania ratownictwa medycznego w nowym kształcie oraz dopracowanie szczegółów współpracy w tym zakresie między służbami ratowniczymi działającymi na terenie powiatu radomszczańskiego było tematem spotkania zorganizowanego w czwartek 25 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Radomsku.

Od 1 kwietnia Szpital Powiatowy w Radomsku jest jedyną w naszym powiecie placówką, która w ramach sieci zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego działa jako pogotowie ratunkowe, co więcej pełni te usługi także na terenie powiatu pajęczańskiego. Jak informował Przemysław Drozdek, pełnomocnik szef kancelarii Szpitala Powiatowego w Radomsku, od początku kwietnia zanotowano ponad 800 wyjazdów, w tym 396 wyjazdów karetek z Radomska, 174 z Pajęczna, 105 z Przedborza, 103 z Żytna, 37 z Działoszyna.

- Pierwsze tygodnie działania systemu ratownictwa w nowym kształcie należy oceniać pozytywnie. Należy jednak zebrać i przeanalizować szereg uwag oraz związanych z tym spostrzeżeń

- podkreśla obecny podczas narady Fabian Zagórowicz, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.

Podczas narady, w której oprócz pracowników szpitala, uczestniczyli też przedstawiciele policji, straży pożarnej i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego zdecydowano m.in. o konieczności przygotowania i podpisania porozumienia określającego warunki współpracy radomszczańskich służb ratowniczych. Zapadła też decyzja o konieczności zorganizowania wspólnych ćwiczeń, przygotowujących do akcji ratowniczych w razie zaistnienie zdarzenia, w którym poszkodowanych byłoby wiele osób (lub zaistniałaby np. konieczność ewakuacji szpitala).

Przedstawiciele służb ratowniczych zwrócili także uwagę na problemy związane z procedurami związanymi z tzw. stwierdzaniem zgonów oraz brakiem tzw. koronerów, którzy powinni się tym zajmować.

komentarze