Obchody Święta Niepodległości w Radomsku

Tradycyjnie tłumy radomszczan uczestniczyły w miejskich obchodach Święta Niepodległości. W tym roku oprócz mszy świętej i uroczystego przemarszu przez miasto radomszczanie mogli także odwiedzić "Ulicę 1918".

Tradycyjnie tłumy radomszczan uczestniczyły w miejskich obchodach Święta Niepodległości. W tym roku oprócz mszy świętej i uroczystego przemarszu przez miasto radomszczanie mogli także odwiedzić "Ulicę 1918".

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej sesji Rady Miasta, podczas której wręczono Medale Miasta Radomska. Otrzymali je Krystyna Michalska, Dyzman Krasoń oraz Edward Ciupa. Zgromadzeni w galerii Muzeum Regionalnego goście wysłuchali ponadto wykładu na temat roli Ziemi Radomszczańskiej w krzewieniu idei Legionów Polskich (wygłoszony przez Olgę Kowalczyk z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Radomsku) oraz koncertu chóru "Złocisty Płomień".

 

O 11.30 w Kolegiacie pw. Św. Lamberta odbyła się uroczysta msza święta z udziałem władz powiatowych i miejskich, pocztów sztandarowych, harcerzy i przedstawicieli miejskich stowarzyszeń i organizacji.

 

Po zakończeniu mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod tablicę pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, Honorowego Obywatela Miasta Radomska. Tam przed zgromadzonym tłumem przemaszerowali w kolumnie radomszczańscy harcerze, a na koniach przejechali ułani kultywujący tradycję 11 Pułku Ułanów Legionowych. Poszczególne delegacje złożyły także wiązanki kwiatów oddając tym samym cześć Marszałkowi Piłsudskiemu.

 

Następnie radomszczanie zostali zaproszeni na plac 3 Maja, gdzie odbywała się impreza pod hasłem "Ulica 1918". Na miejsce odbywania imprezy poprowadził wszystkich... sam Marszałek Józef Piłsudski, który przyjechał bryczką w towarzystwie ułanów.

 

Na placu 3 Maja na nieco zmarzniętych już radomszczan czekały zdjęcia Radomska z roku 1918, a także ludzie w stojach z roku 1918. Można więc było spotkać eleganckie panie i panów w futrach, wiejskie dziewki z koszami jabłek, chłopca na rowerze czy dwóch Żydów. Oczywiście nie zabrakło także ułanów, szpitala polowego oraz oryginalnego samochodu z 1916 roku. Czas na ulicy z 1918 roku umilały piosenki patriotyczne w wykonaniu chóru Złocisty Płomień oraz Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej.

 

FOTOGALERIA:

Więcej o:
święto niepodległości 1918 happening hufiec radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE