Radomsko, Łódzkie -0.4o Niedziela, 26 Stycznia 2020
ważne informacje
  • 12:01 Dni Radomska 2020. Wystąpią Ronnie Ferrari, Lady Pank i B.R.O czytaj dalej
Agencja Muza_koncert 12 marca

Obchody Święta Języka Polskiego w Elektryku

Miasto
Beata Januszewska

W Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych 26 lutego odbyły się obchody Święta Języka Polskiego. Nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Radomsku oraz radę rodziców, zostały wręczone laureatom dyktanda.

VI edycja Święta Języka Polskiego dotyczyła tematyki setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach projektu uczniowie odwiedzili Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz łódzki oddział Telewizji Polskiej.

Pierwsze miejsce w dyktandzie patriotycznym zajął uczeń Piotr Błasiak, drugie miejsce Paulina Zagaj, natomiast trzecie miejsce Paulina Górka. Wśród nauczycieli najlepsi okazali się Jarosław Majstrowicz i Anna Kanfa. Drugie miejsce zajęła Żaneta Bogacz.

Wyróżnienia otrzymały Ewa Merder, Agnieszka Orłowska, Anna Mikicka.

- To już 6. edycja święta języka polskiego. W tym roku było ono utrzymane w nurcie niepodległościowym, ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd też wszystkie inicjatywy, które podejmowaliśmy od grudnia 2018 roku związane były z patriotyzmem. W ramach tego projektu przygotowałam dyktando, w którym opowiedziałam historię tego, jaka była droga Polski do wywalczenia niepodległości. Bardzo mnie cieszy, że młodzież naszej szkoły pomimo technicznego charakteru szkoły, chętnie angażuje się w polonistyczne inicjatywy. Uczniowie chcą propagować nasz język i kulturę polską. Święto cieszy się popularnością i na pewno będziemy je kontynuować
- mówiła Renata Krupa.

Podczas wręczania nagród uczniowie zaprezentowali też wyniki „Raportu 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2018r.”. Według autorów badania średnio co 8 sekund ktoś w internecie publikował błędnie napisane słowo. Dziennie pojawiało się aż 11tys. naruszeń językowych. Najczęściej błędnie zapisywanym słowem okazało się wyrażenie „na pewno” 15,03%, na drugim miejscu znalazło się „naprawdę” - 9,52%, na kolejnym miejscu uplasował się pleonazm „dzień dzisiejszy” - 8.65%. Kolejne wyrażenia, w których młodzież popełnia błędy to „w ogóle”, „na razie”, „poza tym”, „mój”, „wziąć” i „naprzeciwko”.

Gościem specjalnym był doktor nauk historycznych Tomasz Nowak z Muzeum Regionalnego w Radomsku, który wygłosił wykład o niepodległości w Radomsku.

Organizatorami Święta Języka Polskiego były nauczycielki Renata Krupa oraz Aneta Jędrzejczyk.

komentarze