Obchody Powstania Warszawskiego w Bibliotece w Radomsku

Obchody Powstania Warszawskiego w Bibliotece w Radomsku

Miejska Biblioteka w Radomsku przygotowała dla radomszczan wystawę z okazji obchodów 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, pod tytułem „Mały powstaniec”. Wystawę przygotowała Małgorzata Barwińska.

1 sierpnia w całym kraju odbywają się obchody Powstania Warszawskiego. Również Miejska Biblioteka w Radomsku przygotowała specjalną wystawę poświęconą powstańcom pod tytułem „Mały powstaniec”. Wystawę można oglądać do 8 sierpnia.

Wystawa prezentuje książki, przewodniki oraz albumy pochodzące z własnych zbiorów biblioteki. Są to zbiory od najnowszych opisujących wydarzenia historyczne po starsze wydania. Na tę okazję biblioteka przygotowała książki zarówno te, które można wypożyczyć oraz te, które są dostępne na miejscu w czytelni. W sumie zaprezentowanych zostało ponad sto publikacji, leksykonów i albumów, w tym jeden audiobook.

Wystawa podzielona została na siedem działów, z których każdy z nich opisuje inne zagadnienie dotyczące powstania. W pierwszym zatytułowany „Powstanie 1944” zaprezentowane zostały książki historyczne i przewodniki po powstaniu warszawskim. Należy tu wymienić między innymi takie pozycje jak: „Powstanie warszawskie” Władysława Bartoszewskiego, „Ilustrowany przewodnik po Polsce podziemnej” oraz „Kronika Powstania warszawskiego” obie Andrzeja Krzysztofa Kunerta oraz „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia” Agnieszki Cubała.

Drugi dział zatytułowany „Walcząca Warszawa 44” przedstawia takie dzieła jak: „Operacja BURZA” pod redakcją Krzysztofa Komorowskiego, „Powstanie warszawskie” Jana M. Ciechanowskiego oraz „Dni walczącej stolicy. Kronika powstania warszawskiego” Władysława Bartoszewskiego, audiobook „Powstanie warszawskie wędrówka po walczącym mieście” Marcina Ciszewskiego, „Powstanie 44” Normana Daviesa.

W trzecim zagadnieniu pod tytułem „63 dni życia i wolności” znajdziemy pozycje, w których opisano szczegółowo przebieg z każdego dnia walki. Między innymi w takich książkach jak: „Wyrok na miasto” Tadeusza Sawickiego, „Tędy przeszła śmierć. Zapiski z powstania warszawskiego” Bronisława Trońskiego.

„Bohaterowie powstania” prezentuje ważne postacie, które swoją postawą zapisały się w historii. Ich historię znajdziemy między innymi w takich pozycjach jak „Parasol” Piotra Stachiewicza, „Zośkowiec” Jarosława Wróblewskiego, „Lotnicy 44 na pomoc Warszawie” Naila Orpena oraz „Szare szeregi” Zygmunta Głuszek, czy w „Dzieci 44” Jerzego Mireckiego.

Osobno zostały zebrane leksykony opisujące kobiety walczące w dziale „Sierpniowe dziewczęta 44”, w których autorzy opisują losy pielęgniarek, sanitariuszek, łączniczek, zwykłe kobiety i dziewczyny, którym przyszło walczyć. Warto tu wspomnieć o takich książkach, jak "Niezapomniane twarze" Witolda Kieżuna, "Mój pamiętnik z powstania warszawskiego" Henryki Zarzyckiej-Dziakowskiej łączniczki "Parasola" czy "Nasza powstańcza młodość. Rozmowy z bohaterami Polski Podziemnej" autorstwa Małgorzaty Czerwińskiej. W "Z Warszawą w sercu" znajdziemy książki opisujące życie codzienne powstańczej Warszawy, jak choćby w "Chłopak z Warszawy. Powstanie warszawskie oczami szesnastoletniego żołnierza" Andrzeja Borowca, "Powstanie warszawskie widziane z Moskwy" Nikołaja Iwanowa. W ostatnim dziale zatytułowanym „Warszawa – miasto niepokonane” zebrano powieści, między innymi takich pisarzy, jak Kazimierz Brandys, Roman Bratny. Młodszemu pokoleniu świetnie powinna być znana pozycja Mirona Białoszewskiego pod tytułem „Pamiętniki z powstania warszawskiego”. Natomiast starsze pokolenie z pewnością doceni pozycję "Pierścionek z końskiego włosia" Aleksandra Ścibora-Rylskiego, czy Jarosława Marka Rymkiewicza „Kinderszenen”. Również powieść Anny Szatkowskiej pod tytułem „Był dom” opisuje Warszawę walczącą.

Obok wystawy książek przed wejściem do czytelni obejrzeć i przeczytać można o losach harcerza Tymoteusza Duchowskiego i innych dzieciach z 227. Plutonu Harcerskiego. Wszystko zostało opisane w pierwszej książce dla dzieci, mówiącej o Powstaniu Warszawskim - „Mały powstaniec” Szymona Sławińskiego, wydanej z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego w 2006 roku, z okazji 62 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa prezentuje karty z tej książki z opisaną historią harcerzy, dokumentami, archiwalnymi zdjęciami uczestników powstania, rysunkami przedstawiającymi wojenną Warszawę oraz z mapą kanałów, którymi młodzież uciekała przed Niemcami. Książka napisana została na podstawie prawdziwych wspomnień Tymoteusza Duchowskiego ps. "Motek", który w momencie wybuchu powstania miał 16 lat. Do jego obowiązków należało przekazywanie kanałami meldunków, rozkazów, broni i amunicji. Książka jest napisana w sposób lekki, niewiele w niej śmierci i cierpienia, dlatego właśnie można ją czytać dzieciom. W prosty sposób zostały wytłumaczone powstańcze i konspiracyjne hasła, takie jak "godzina W" czy "krowa".

Wystawy można oglądać do 8 sierpnia w czytelni oraz w holu na 1 piętrze.

Natomiast już 13 sierpnia biblioteka zaprezentuje kolejną wystawę pod tytułem „Cud nad Wisłą”.

Więcej o:
biblioteka radomsko wystawa "mały powstaniec" obchody powstania warszawskiego
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE