Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji ich święta w Radomsku odbywają się uroczystości mające uczcić pamięć niezłomnych żołnierzy.
Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji ich święta w Radomsku odbywają się uroczystości mające uczcić pamięć niezłomnych żołnierzy.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. W Radomsku święto żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego rozpoczęto wykładem dr Tomasza Toborka pt. "Wyklęci i niezłomni. Żołnierze konspiracji antykomunistycznej w regionie łódzkim", który odbył się w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego. Nie zabrakło też mszy świętej w Klasztorze O.O. Franciszkanów oraz uroczystego złożenia kwiatów pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego przy ul. Armii Krajowej.
– Pięć lat temu, była nas tutaj garstka. Cieszę się, że z roku na rok jest nas coraz więcej, że zmienia się świadomość historyczna Polaków. Zwłaszcza młodzieży polskiej, za co serdecznie dziękuję – wyjaśniała podczas przemówienia prezydent miasta, Anna Milczanowska.
Po zakończeniu uroczystości przed pomnikiem KWP, w parku Solidarności radomszczanie pobiegli w „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bieg parkowymi alejkami zgromadził blisko 40 uczestników. Biegacze do pokonania mieli 1945 metrów. To odwołanie do roku, w którym powstało KWP.
- W większości miejscowości odbywają się biegi pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dystans biegu – 1945 metrów odwołuje się do roku założenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Każdy może wziąć udział, są młodsi i starsi biegacze. Mamy nadzieję, że taka forma się przyjmie – wyjaśnia Paweł Morga z Obozu Narodowo Radykalnego w Radomsku.
Po biegu, każdemu uczestnikowi prezydent Anna Milczanowska wręczyła pamiątkowy dyplom. Dodatkowo najmłodsza uczestniczka biegu Maja Szefer i najstarszy uczestnik Wiesław Kawka, otrzymali książki o Stanisławie Sojczyńskim.
Organizatorami biegu byli Miasto Radomsko, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku i ONR.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 12:00 odbędzie się wykład prof. Antoniego Dudka pt. "Spór o Żołnierzy Wyklętych", natomiast 5 marca o godzinie 10:00 w Galerii Muzeum Regionalnego, odbędzie się wykład Pawła Kowalskiego – kierownika Referatu Edukacji Historycznej IPN Oddział w Łodzi pt. „Zbrodnia katyńska”.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystości pod pomnikiem KWP oraz z „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych".