Obchody 77. rocznicy ataku ZSRR na Polskę

Obchody 77. rocznicy ataku ZSRR na Polskę

W najbliższą sobotę 17 września, obchodzić będziemy 77. rocznicę ataku wojsk ZSRR na Polskę. By upamiętnić wydarzenia tamtych dni władze miasta wraz z radomszczanami złożyli kwiaty pod Dębami Pamięci w ogrodzie klasztoru O.O. Franciszkanów w Radomsku. Obchodom towarzyszyły również wykłady w Muzeum Regionalnym i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Obchody 77. rocznicy tradycyjnie rozpoczęto uroczystą mszą święta w Klasztorze O.O. Franciszkanów w Radomsku, po której przyszedł czas na część artystyczną pt. „Pamięć ma wzywa Cię” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego Nr 3 oraz złożenie kwiatów pod Dębami Pamięci. Kwiaty złożono też pod tablicami epitafijnymi na Starym Cmentarzu.

- 17 września jest bardzo ważną rocznicą dla wszystkich Polaków, ponieważ przez wiele lat nie można było o niej mówić. Teraz możemy upamiętniać wydarzenia jakie miały wtedy miejsce. Bardzo się cieszę się, że w dzisiejszych obchodach uczestniczy tak dużo młodzieży. To właśnie oni muszą pamiętać, by przekazywać prawdę następnych pokoleniom – zauważa prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

Miejskim obchodom rocznicy ataku ZSRR na Polskę towarzyszyły wykłady naukowe, dzięki którym radomszczanie mogli zgłębić swą wiedzę dotyczącą tragicznych wydarzeń jakie rozegrały się podczas ataku nieprzyjaciela. W Miejskiej Bibliotece Publicznej wykład zatytułowany „Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 r.” wygłosił dr Dariusz Roguta z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Natomiast w Muzeum Regionalnym gościł pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, Artur Ossowski, który opowiedział o zapomnianych ofiarach agresji sowieckiej.

Więcej o:
obchody ipn pamięć rocznica
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE