„O SOLE ITALIANO” - włoska gala operowa wkrótce w Radomsku

„O SOLE ITALIANO” - włoska gala operowa wkrótce w Radomsku Fot. mat. organizatora

W niedzielę, 14 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbędzie się włoska gala operowa „O SOLE ITALIANO”. Na wydarzenie zaprasza Teatr Wielki w Łodzi. Wstęp na galę jest bezpłatny.

Włochy kojarzą się ze wspaniałą kulturą i zapierającymi dech krajobrazami. W tym kraju narodziła się opera. Wenecja kojarzy się nie tylko z przepiękną architekturą, ale także z karnawałem. Weneckie maski są często dziełami sztuki, a kostiumy zachwycają swoim bogactwem, doborem materiałów i kolorów. Artyści Teatru Wielkiego w Łodzi wyczarują dla Państwa świat z operowej baśni, w której postacie z różnych dzieł muzycznych spotkają się podczas jednego wieczoru. Kierownictwo muzyczne objął dyrygent i kompozytor, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi, Maestro Rafał Janiak.
 
Gala w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i choreografii Beaty Brożek-Grabarczyk przeniesie nas do karnawału w Wenecji i słonecznego Neapolu, także w elementach dekoracji oraz projekcjach na ekranie. Bogaty repertuar będzie obejmował dzieła najwspanialszych włoskich kompozytorów: Belliniego, Donizettiego, Leoncavalla, Pucciniego, Rossiniego i Verdiego. Wieczór dopełnią uwertury do „włoskich” operetek Johanna Straussa Karnawał w Rzymie i Noc w Wenecji. W ostatniej części zabrzmią słynne pieśni neapolitańskie.
                
Włochy to również niezwykła tradycja commedii dell'arte, opierająca się na improwizacji. Na scenie pojawią się takie postaci jak: sprytny Arlekin, rezolutna Kolombina, skąpy kupiec wenecki Pantalone, jego pedantyczny przyjaciel Dottore z Bolonii oraz tchórzliwy samochwał Capitano. Dodadzą kolorytu przygotowaniom do weneckiego karnawału, w którym przebieranki i różne zaskakujące sytuacje będą możliwe.
 
Z Wenecji udamy się do słonecznego Neapolu, aby poddać się urokowi słynnych pieśni neapolitańskich. Zabrzmią utwory, które były śpiewane przez najsłynniejszych tenorów świata, ale także coraz częściej sięgają po nie barytony, soprany i mezzosoprany. Usłyszymy między innymi: Mammason tanto felice CesaregoBixia, Torna a surriento Ernesta De Curtisa, La spagnola Vincenza di Chiary, Funiculi, funicula Luigiego Denzy oraz O sole mio Eduarda di Capui.

Z takiego koncertu z pewnością wyjdą Państwo w miłym nastroju.

Zapraszamy!

wykonawcy:
Bernadetta Grabias, Patrycja Krzeszowska, Joanna Woś, StepanDrobit, Krzysztof Marciniak, Szymon Rona, Dominik Sutowicz, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Rafała Janiaka

Postacie z commedii dell'arte:
Arlekin – Jan Łukasiewicz, Kolombina – Beata Brożek-Grabarczyk, Capitano – Tomasz Jagodziński, Dottore – Adam Grabarczyk

narracja:
Patrycja Krzeszowska-Kubit, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Bezpłatne wejściówki są do odebrania w kasie biletowej MDK w Radomsku, tel. 519 144 508.

Dyrekcja Teatru Wielkiego w Łodzi zastrzega sobie  możliwość wprowadzenia zmian obsad i programu koncertu.

Więcej o:
radomsko mkd radomsko koncert włoska gala operowa o sole italiano teatr wielki w łodzi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE