O SMOG-u w „Dziewiątce”

O SMOG-u w „Dziewiątce” Fot. UM Radomsko

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 został zainstalowany miernik jakości powietrza, a 4 marca odbędzie się otwarte spotkanie informacyjne dotyczące SMOG-u.

To część programu informacyjnego na rzecz czystego powietrza realizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.

- Szkoły, jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze, są właściwym miejscem, w którym wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów, mających wpływ na jakość życia

– twierdzą organizatorzy.

Szkoły, biorące udział w projekcie „ESA”, zostały wyposażone w mierniki, oznaczające jakość powietrza. Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez Internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności. Uczniowie wykorzystując dane archiwalne mogą wykonywać pod kierunkiem nauczycieli własne badania i analizy w korelacji, z czynnikami atmosferycznymi.

Na spotkaniu w PSP nr 9 (ul. Rolna 65, sala gimnastyczna) w poniedziałek 4 marca o godz. 16.30 zostaną przedstawione m.in. następujące zagadnienia:

- Czym jest SMOG i skąd się bierze?
- Jak SMOG wpływa na nasze zdrowie oraz naszych dzieci i ich rozwój?
- Jak bronić się i walczyć ze SMOGIEM?
- Jak skorzystać z dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze?
- Jakie programy, dotacje i instrumenty mamy do walki ze SMOGIEM?
- Jakie są wyniki pomiarów SMOGU w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej?

Więcej o:
smog radomsko psp 9 radomsko miernik jakości powietrza
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE