Radomsko, Łódzkie -2.2o Sobota, 23 Lutego 2019

O przemocy wobec osób starszych

Miasto
Jacek Paszewski

W ramach trwającej w naszym mieście Radomszczańskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy, 3 grudnia w MBP gościła Urszula Nowakowska, szefowa Centrum Praw Kobiet w Warszawie.

Przemoc wobec starszych to jednorazowy lub powtarzający się akt, który jest przyczyną zranienia lub niesie za sobą ryzyko zranienia ze strony opiekuna lub innych osób, które nadużywają jej zaufania.

W Polsce, problem ten dotyka blisko 6% osób powyżej 65. roku życia. Najczęstsze formy przemocy stosowane wobec osób starszych to znieważanie, wyzywanie, ośmieszanie czy zastraszanie.

- Należy mówić o przemocy wobec osób starszych. Jak pokazują statystyki przemoc dotyka kobiet zarówno młodszych i starszych. Płeć też czynnikiem ryzyka, więc warto mówić o przemocy wobec kobiet – podkreślała  podczas wykładu Urszula Nowakowska.

Podczas spotkania odbył się panel dyskusyjny, który prowadziła Kinga Rudaś z MOPS w Radomsku oraz Przemysław Drozdek ze Szpitala Powiatowego.

- Radomszczańska Kampania Przeciwdziałania Przemocy rozpoczęła się 26 listopada. W jej trakcie zorganizowaliśmy „Niebieski koncert”, który zgromadził sporą liczbę osób co nas bardzo cieszy. Trzeba o przemocy mówić w przeróżnych formach,  również i wyrazem artystycznym. W ramach kampanii odbyły się także wykłady, warsztaty i szkolenia – mówiła Wioletta Marcinkowska, kierownik Centrum Aktywności Społecznej UM w Radomsku.

Kampanię zakończy spotkanie autorskie radomszczanki Elżbiety Stępień z książką „Ta kobieta”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku.

komentarze