O pracy z uzdolnionymi dziećmi

O pracy z uzdolnionymi dziećmi

W Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska debatowano dziś nad pracą z uzdolnionymi dziećmi. Celem konferencji pt. „Dziecko zdolne” było przekazanie pedagogom istotnych wskazówek mających pomóc im w pracy z uzdolnioną młodzieżą.

Konferencja „Dziecko zdolne” została zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Radomsku oraz pracownię Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego i Wspierania Twórczego Myślenia.

Jak wyjaśniają organizatorzy, powiat radomszczański może poszczycić się bardzo wieloma zdolnymi i utalentowanymi osobami, które obecnie kształcą się w szkołach lub dopiero rozpoczną swą edukację. Wiedza zdobyta na konferencji pomoże nauczycielom w sprawniejszej pracy z najzdolniejszymi uczniami.

- Cel jest bardzo szczytny, chcemy pochylić się nad zdolnymi dziećmi. Generalnie bardzo dużo działań jest skierowanych na specjalne potrzeby kiedy mamy jakiś problem z dzieckiem, jest to pomoc psychologiczno-pedagogiczna w rozumienie zajęć wyrównawczych. Natomiast w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej znajduje się również praca z dzieckiem uzdolnionym. Istnieje mylne pojęcie, że zdolne dziecko poradzi sobie samo, czasami takie dzieci potrzebują różnej pomocy. Takie osoby mogą nie radzić sobie emocjonalnie z obciążeniem, bo zdolność ich do czegoś zobowiązuje. Mamy też dzieci zdolne, które jeszcze nie odkryły swojego talentu lub takie, które ten talent ukrywają – wyjaśnia Jolanta Załęska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku.

Podczas konferencji dr Tomasz Knopik wygłosił wykład pt. „Kim jest uczeń zdolny? Portret psychologiczny” oraz „Dziecko zdolne wyzwaniem dla współczesnej placówki i samego siebie”. Praktyczne wskazówki do pracy z uzdolnionymi przekazała uczestnikom konferencji Sylwia Łukasik-Dębska z Centrum Doskonalenia „Stimulus”.

Udział w spotkaniu wzięli również uzdolnione osoby – Marysia Markiewicz, Finalistka II miejsca programu „Must be the music” oraz aktor teatralny i telewizyjny Przemysław Bluszcz. W konferencji uczestniczyli też przedstawiciele szkół oraz organizacji pracującymi z wybitnie uzdolnionymi dziećmi.  

Więcej o:
zsdioś radomsko klasa wojskowa radomsko drzewniak radomsko konferencja radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE