O Osterloffie w Warszawie

Zapraszamy Was na nietypowe spotkanie. Nietypowe, bo aż w Warszawie. Jeśli więc ktoś z Was będzie w stolicy 13 maja, zachęcamy do wysłuchania gawędy biograficznej o Edmundzie Osterloffie

Zapraszamy Was na nietypowe spotkanie. Nietypowe, bo aż w Warszawie. Jeśli więc ktoś z Was będzie w stolicy 13 maja, zachęcamy do wysłuchania gawędy biograficznej o Edmundzie Osterloffie.
Fragment zaproszenia na gawędę


Edmund Osterloff był jednym z prekursorów polskiej fotografii artystycznej, reprezentantem kierunku zwanego piktorializmem. Urodził się 4 maja 1863 roku w Krąkoli. Tworzył głównie pejzaże i portrety kobiet oraz dzieci. Jego prace porównywano do malarskich dzieł Jeana Francoisa Milleta, Józefa Rapackiego czy też Józefa Chełmońskiego. Od 1931 roku należał do elitarnego Fotoklubu Polskiego, zrzeszającego najwybitniejszych polskich artystów.

W Radomsku mieszkał w latach 1925-1938. Tradycję tego wybitnego artysty kultywuje Towarzystwo Fotograficzne im. Edmunda Osterloffa. Od 2009 roku rondo znajdujące się na obrzeżach Radomska również nosi jego imię. Osterloff zmarł 21 czerwca 1938 w Gomunicach. Jego grób znajduje się na cmentarzu starym w Radomsku.

Gawęda biograficzna o tytule "Edmund Osterloff. Zapomniany mistrz fotografii" odbędzie się z okazji 150. rocznicy urodzin fotografa. Listy (znalezione niedawno przypadkiem aż w Gruzji) przeczyta Grzegorz Gierak a całość poprowadzi Barbara Osterloff, praprawnuczka fotografa.

Zapraszamy w poniedziałek, 13 maja, o godz. 19 do warszawskiego Domu Kultury Śródmieście (ul. Smolna 9, wejście od Al. Jerozolimskich 2). Wstęp wolny.

Co ciekawe, w zaproszeniu widnieje zachęcająca informacja, mówiąca iż Edmund Osterloff był przez pewien czas... farmerem w Afryce. Z pewnością spotkanie będzie interesujące, nie tylko z tego względu. Cenny zbiór fotografii, dokumenty oraz wspomniane listy zostały znalezione dzięki wyprawie badawczej sponsorowanej przez ambasadę RP w Tbilisi. Podczas wizyty na Kaukazie, Barbara Osterloff spotkała się także z gruzińskimi potomkami artysty. Te wszystkie elementy rzuciły nowe światło na niezwykłą biografię Edmunda Osterloffa.

Więcej o:
edmund osterloff barbara osterloff fotografia gawęda biograficzna warszawa spotkanie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE