O Konspiracyjnym Wojsku Polskim w radomszczańskim muzeum

O Konspiracyjnym Wojsku Polskim w radomszczańskim muzeum

W galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku odbył się wykład poświęcony Konspiracyjnemu Wojsku Polskiemu oraz jego twórcy Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”. Prelekcję wygłosił dr Tomasz Toborek z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Wykład został zorganizowany w ramach obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Niedawno obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marzec to również miesiąc, w którym urodził się twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego Stanisław Sojczyński „Warszyc”. Dlatego jest to doskonała okazja do tego, by uświadamiać młodzież, czym było Konspiracyjne Wojsko Polskie i dlaczego należy pamiętać o żołnierzach tej formacji – mówi Kamil Rutkowski z Muzeum Regionalnego w Radomsku.

W wykładzie wzięli licznie udział uczniowie szkół podstawowych i średnich. Jak podkreśla dr Tomasz Toborek, przekazywanie młodzieży wiedzy na temat KWP, chociażby poprzez tego typu wykładu jest bardzo istotne.

- W programie nauczania historii o Żołnierzach Wyklętych jest naprawdę niewiele. Jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę to, że przez wiele lat o Żołnierzach Wyklętych się nie mówiło oraz mity, jakie wokół nich narosły, to warto mówić, warto tłumaczyć, by młodzież mogła sobie wyrobić własną opinię na temat Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego żołnierzy – zauważa dr Tomasz Toborek.

Tomasz Toborek podkreśla, że żołnierze KWP zasługują na to, by nazywać ich bohaterami.

- W ogromnej większości byli to żołnierze Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie godzili się na Polskę, jaka powstała w 1945 roku i na którą – powiedzmy sobie szczerze, trudno się było zgodzić. Ci żołnierze podjęli dalszą walkę. Po latach możemy ocenić, że szansa na powodzenie tej walki była niewielka, ale żołnierze nie mogli się z sytuacją w kraju i walczyli nadal – wyjaśnia dr Tomasz Toborek.

Więcej o:
radomsko tomasz toborek wykład muzeum radomsko kwp stanisław sojczyński warszyc wykład
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE