O Buddyzmie w Radomsku

W sobotę 21 kwietnia br. o godz. 18.00 w MDK w Radomsku odbędzie się wykład pt. "Buddyzm - mądrość i współczucie”. Będzie to już drugie spotkanie z buddyzmem i jego filozofią w naszym mieście.

W sobotę 21 kwietnia br. o godz. 18.00 w MDK w Radomsku odbędzie się wykład pt. "Buddyzm - mądrość i współczucie”. Będzie to już drugie spotkanie z buddyzmem i jego filozofią w naszym mieście.

Wykład przeprowadzi pan Marek Witek, nauczyciel Buddyzmu Szkoły Karma Kagyu, bliski uczeń Lamy Ole Nydhala. W programie przewidziany jest również pokaz filmu pt. "Buddyzm w dzisiejszym świecie" (46min).

Jest to bardzo zwięzła prezentacja rozwoju Buddyzmu Diamentowej Drogi na Świecie.Ukazuje nam min. ludzi, którzy przyczyniają się do zachowania tego cennego dziedzictwa.   

Buddyzm ma dwa i pół tysiąca lat. Stanowi ścieżkę rozwoju zawierającą elementy religii, filozofii i psychologii. Różni się od chrześcijaństwa i innych światopoglądów, które zakładają istnienie osobowego Boga i opierają się na wierze oraz dogmatach. Celem praktyki buddyjskiej jest osiągnięcie pełnego rozwoju i pełnej wolności umysłu – Oświecenia. Każdy może je urzeczywistnić, dlatego buddyzm jest nazywany religią doświadczenia. Zgodnie z naukami Buddy wszelkie cierpienie jest efektem błędów popełnionych w przeszłości na skutek niewiedzy. Zrozumienie tego, w jaki sposób wszystkie zjawiska są współzależne, pozwala podejmować działania, które przynoszą szczęście i unikać tych, które prowadzą do cierpienia. W buddyzmie zawsze istniało wiele różnych tradycji, szkół i stylów praktyki.Pomimo funkcjonującego na Zachodzie stereotypu mnicha ubranego w kolorowe szaty, większość europejskich buddystów to osoby świeckie, prowadzące normalne życie rodzinne i zawodowe.           

Diamentowa Droga to najwyższe nauki Buddy. Opiera się na trzech filarach:  na poglądzie, że wszystkie zjawiska są całkowicie czyste i doskonałe,  na medytacji przekształcającej ten pogląd w bezpośrednie doświadczenie oraz na skutecznym działaniu wypływającym z uzyskanego w ten sposób zrozumienia. Diamentowa Droga jest żywym, duchowym przekazem o zasadach bliskich zachodniemu, zdrowemu rozsądkowi. Jego praktyka okazała się sposobem na coraz szczęśliwsze i pełniejsze znaczenia życie dla dziesiątków tysięcy ludzi na Zachodzie, w tym także w Polsce.

Linia Karma Kagyu jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego – trzy pozostałe to Nijngmapa, Siakja i Gelug (szkoła Dalaj Lamy).
Linia Kagyu bierze swój początek od historycznego Buddy. Przez 1500 lat nauki z nią powiązane przekazywane były w Indiach, przez wielkich joginów, takich jak Tilopa, Naropa, Marpa czy Maitripa, a w XI wieku wraz z Marpą dotarły do Tybetu. W XII wieku dzierżawcą nauk został I Karmapa. Dzięki kolejnym inkarnacjom Karmapy linia Karma Kagyu  zachowała żywy przekaz do dzisiejszego dnia. Zawiera ona, jako jedna z niewielu tradycji buddyjskich, nauki Diamentowej Drogi.

więcej informacji:
www. buddyzm.pl
www.lama-ole.pl
www.karmapa.pl

Więcej o:
buddyzm religia spotkanie mdk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE