Nowoczesne ogrody zimowe znów modne!

Nowoczesne ogrody zimowe znów modne!

Mimo że w ciągu ostatnich dwóch lub trzech dekad ogrody zimowe nie cieszyły się popularnością, dziś już wracają do łask. Oczywiście w odświeżonej odsłonie. Nie ma już miejsca na nieszczelne, stare oranżerie, przez których przeszklenia nic nie było widać, a w zimie strach było tam wejść ze względu na temperaturę.

Nowoczesny ogród zimowy to właściwie przedłużenie salonu, o temperaturze zbliżonej do tej panującej w domu, do którego konstrukcja przylega.

Nowoczesne ogrody zimowe — dlaczego warto?

O tym, czy ogród zimowy przylegający do konstrukcji budynku faktycznie będzie użytkowany we w miarę komfortowych warunkach również w zimie zależy od materiałów, z których wykonana jest konstrukcja. Nowoczesny ogród zimowy, który jest ogrzewany, zbudowany jest z solidnych materiałów zapewniających termoizolację. Nie jest to już dawne zwykłe szkło, ale często wielokomorowy poliwęglan (głównie na dachu) lub specjalne szkło izolujące od zimna. Stelaż buduje się z aluminium, stali lub z drewna. Im tańsze i mniej zaawansowane materiały, tym należy liczyć się z większymi ograniczeniami w kwestii dogrzewania przestrzeni, jaką jest nowoczesny ogród zimowy. W wielu przypadkach przestrzeń ta jest zamykana na czas największych mrozów i użytkowana od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nie jest to zła sytuacja, bowiem wyobraźmy sobie możliwość uzyskania ciepłej, bardzo nasłonecznionej przestrzeni z szerokim widokiem na ogród w ostatnich dniach listopada, gdy Słońca jest już w domu coraz mniej, a temperatury nie pozwalają na to, żeby po prostu wyjść na kawę na taras przed domem. Nowoczesny ogród zimowy jak najbardziej nam to umożliwi, przy stosunkowo rozsądnych nakładach na jego ogrzewanie.

Ogród zimowy wpisany w architekturę budynku

Jeśli marzymy o tym, aby posiadać taki nowoczesny ogród zimowy, pomyślmy o tym, aby wybudować go razem z nowopowstającym domem. Architekci już na etapie powstawania rozkładu pomieszczeń powinni zdecydować, po której stronie budynku jest najlepsze miejsce na nowoczesny ogród zimowy. Odpowiednie jego umiejscowienie będzie elementem tworzenia budynku energooszczędnego – ogród taki stanowi bufor, chroniący przed nadmiernym wyziębieniem wnętrz.Nowoczesny ogród zimowy może wyglądać fenomenalnie, gdy usadowimy go na dachu lub na tarasie. Można jednak dobudować go na parterze, na poziomie 0, do salonu. Wtedy będzie dobrym rozszerzeniem przestrzeni mieszkalnej. Rozszerzeniem, które jednocześnie doświetla. 

Jak urządzić ogród zimowy?

Niezależnie od tego, czy taki ogród zimowy powstanie, należy umeblować go zgodnie ze swoimi preferencjami. Ma to być strefa relaksu, więc jeśli najbardziej lubimy majsterkować, warto umieścić tam stół majsterkowicza. Jeśli naszym najlepszym odpoczynkiem jest ucieczka z książką na leżak, ogród zimowy skąpany w zielni będzie doskonałym miejscem do tego typu aktywności. Jeśli natomiast chcemy tam widzieć naszych gości i bawiące się dzieci, umeblujmy przestrzeń tak, aby wygodnie nam tam było przebywać w większym gronie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE