Nowe "Zeszyty Radomszczańskie"

W niedzielę 15 czerwca odbyła się promocja VIII tomu Zeszytów Radomszczańskich, czyli wydawnictwa poświęconego historii Radomska i powiatu radomszczańskiego

W niedzielę 15 czerwca odbyła się promocja VIII tomu Zeszytów Radomszczańskich, czyli wydawnictwa poświęconego historii Radomska i powiatu radomszczańskiego.
Dr Tomasz Andrzej Nowak podczas promocji. Fot. Paweł Dudek

Tom ten poświęcony jest pamięci zmarłego w styczniu br. dr. Roberta Szweda, założyciela Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku. Na ostatnich stronach książki znajdują się trzy teksty związane z Jego osobą.

Podobnie jak w tomach poprzednich, zachowano podział treści na kilka zasadniczych części. Pierwsza część poświęcona jest dziejom Radomska. Znajdują się tam teksty ks. Jacka Kapuścińskiego (o księdzu Wincentym Gajewskim), Martyny Musiał (o dziejach ludności żydowskiej w naszym mieście), Katarzyny Parkitnej (o Radomsku w "Kurierze Częstochowskim" w 1941 r.) oraz Ksawerego Jasiaka (losy Kazimierza Tkacza - żołnierza KOP i Armii Krajowej).

Kolejna część VIII tomu "Zeszytów Radomszczańskich" poświęcona jest dziejom powiatu. Tomasz Andrzej Nowak napisał artykuł pt. "Parafia Niedośpielin i jej mieszkańcy w świetle najstarszej księgi metrykalnej (1643-1759)". Łukasz Kopera zaprezentował dzieje miasta i parafii Żytno w XVIII wieku. Z kolei Krzysztof Łągiewka skupił się na dziejach majątku Pławno. Tomasz Andrzej Nowak w swoim kolejnym artykule opisał nasz powiat w świetle piotrkowskiego "Tygodnia" z lat 1873-1906. Wojciech Jaworski jest autorem artykułu pt. "Legalne organizacje społeczne w powiecie radomszczańskim do 1914 r.". Tomasz Michał Kolmasiak opisał oświatę gminy Wielgomłyny w okresie okupacji niemieckiej. Praca ta jest oparta na dokumentach Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W dziale "Materiały" znajdują się cztery pozycje. Tomasz Stolarczyk jest autorem publikacji pt. "Szesnasto- siedemnastowieczne księgi teologiczne i zbiory kazań w bibliotece gidelskich dominikanów w początku XX w.". Grzegorz Mieczyński zebrał wypisy prasowe na temat Radomska z okresu I wojny światowej, a Agnieszka Podolska zaprezentowała sprawozdanie z działalności Straży Ochotniczej Ogniowej za rok 1924. Alicja Surmacka jest autorką materiału pt. "Juliusz Surmacki (1892-1942). Listy z obozu w Oranienburgu".

W tomie VIII znajdują się także dwie polemiki. Ks. Jacek Kapuściński  odpowiada na zarzuty Wioletty Zawitkowskiej, a Małgorzata Łącka-Małecka recenzuje pracę Łukasza Kopery nt. miejscowości Sudzin i Sudzinek.

Całość zamykają wspomniane na początku materiały poświęcone śp. dr. Robertowi Szwedowi.

Łącznie jest to 376 stron historii Radomska oraz powiatu. Tom ten redagował dr Tomasz Andrzej Nowak, okładkę zaprojektował Marek Biesiada, a korekty dokonała Agnieszka Podolska. Recenzentem była dr hab. Maria Starnawska, prof. z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Nakład wyniósł 350 egzemplarzy.

Warto także wspomnieć, że każdy, kto pojawił się na niedzielnej promocji VIII tomu, otrzymał całkowicie za darmo egzemplarz książki.

Więcej o:
zeszyty radomszczańskie wydawnictwo polskie towarzystwo historyczne oddział w radomsku dzieje historia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE