Nowe wsparcie budownictwa oraz ulga na zasiedlenie

Nowe wsparcie budownictwa oraz ulga na zasiedlenie

Masz mniej niż 35 lat? Nie stać cię na mieszkanie na wynajem? A może chciałbyś kupić pierwsze mieszkanie lub dom? Nowy program, dotyczący popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw, oraz nowa planowana ulga na zasiedlenie, może być odpowiedzią na Twoje oczekiwania wobec ustawodawcy. Czym charakteryzuje się nowy program i kiedy wejście w życie?

Ulga na zasiedlenie w PIT

Pierwszym rodzajem wsparcia, ma być możliwość odliczenia kwoty przeznaczonej na budowę nowego domu jednorodzinnego na własnej działce lub zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Ta forma wsparcia ma dotyczyć podatników rozliczających się podatnikiem PIT. Wysokość odliczenia zależeć będzie od struktury demograficznej rodziny, tworzonej przez danego podatnika. Ustawodawca planuje wspomagać i dawać preferencje dla rodzin z większą ilością dzieci. Pomoc skierowana jest do osób o wieku maksymalnym 35 lat, zaś w przypadku małżeństwa - ważny jest wiek młodszego małżonka. Maksymalna wysokość wsparcia ma zależeć również od obecnej sytuacji i kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Kupowany dom lub mieszkanie będzie musiał spełniać również określone kryteria wielkości.

Według prognoz tworzonych dla tego projektu ustawowego (na koniec IV kwartału 2019), założono hipotetyczne możliwości odliczenia od dochodu:

• Podatnik (singiel) – 4 597 zł,
• Podatnik z 1 dzieckiem – 5 746,25 zł,
• Podatnik z 2 dzieci – 6 895,50 zł,
• Podatnik z 3 dzieci – 8 044,75 zł,
• Małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł,
• Małżeństwo z 1 dzieckiem – 10 343,25 zł,
• Małżeństwo z 2 dzieci – 11 492,50 zł,
• Małżeństwo z 3 dzieci – 12 641,75 zł.

Wsparcie dla osób wynajmujących mieszkania

Drugim ważnym fundamentem wsparcia rynku mieszkaniowego, jest wsparcie rynku najmu poprzez rozwój i wsparcie funkcjonowania społecznych agencji najmu. Tego typu organizacje działały już w Poznaniu i Warszawie. Obecnie, mają stać się podporą rozwoju rynku mieszkaniowego oraz polityki mieszkaniowej gmin. Ich pomoc ma polegać na długotrwałym wynajmie mieszkań od właścicieli komercyjnych na preferencyjnych warunkach (za długoterminowe, stałe umowy mają być przyznawane dyskonta nawet do 20%). Ponadto ze strony ustawodawcy, zapowiadane jest zapewnienie wsparcia publicznego. Wszystko po to, by udostępnić do wynajmu mieszkania osobom, których nie stać na ich wynajem w trakcie epidemii.

Na temat ulgi na zasiedlenie przeczytasz więcej tutaj:https://www.e-pity.pl/ulga-na-zasiedlenie-mieszkaniowa-pit/

Łagodzenie skutków epidemii COVID-19 i ożywianie gospodarki

Jednym z głównych celów zaplanowanych zmian, jest minimalizowanie skutków epidemii COVID-19. Ustawodawca przewidział, że ze względu na ograniczenia przemieszczania się, ograniczenia w pracy urzędów oraz kancelarii notarialnych, a także z powodu spadku dochodów osób kupujących, rynek nieruchomości odczuł dopiero wstępną fazę spadków, a kolejny etap kryzysu dopiero przed nim.

Dlatego, konieczne są różne rodzaje rozwiązań, wiążących się w kompleksowy plan wsparcia rynku nieruchomości. Program ma więc łączyć cele ekonomiczne (wsparcie gospodarki w trakcie kryzysu i zachęcanie podatników do inwestycji pomimo trudnych warunków rynkowych) oraz cele społeczne (wsparcie dla osób, które w standardowych warunkach rynkowych nie miałyby możliwości uzyskania własnego domu czy mieszkania).

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE