W urzędzie miasta w Radomsku w czwartek, 11 lutego podpisano porozumienie między Krajowym Zasobem Nieruchomości a sześcioma gminami z województwa łódzkiego dotyczące realizacji inwestycji mieszkaniowych. W tym właśnie z Radomskiem. W planach jest budowa ponad 600 mieszkań. W wydarzeniu wzięli udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Wedle założeń projektu na terenach należących do Radomska, Sieradza, Skierniewic, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa zostaną wybudowane przystępne cenowo mieszkania dla osób, które dotychczas nie mogły pozwolić sobie na ich zakup. Będą to mieszkania dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają możliwość opłacania czynszu.
- To inwestycje samorządowe, w tym inwestycje w mieszkalnictwo, najlepiej będą łączyć cele gospodarcze z celami społecznymi, czyli większą dostępnością mieszkań dla polskich rodzin - mówił wicepremier Jarosław Gowin.
- My jesteśmy średnim miastem, typowym miastem Polski, a ten program stworzony jest dla tego typu miast. Dziękujemy za to, że Państwo zwrócili uwagę właśnie na nasze miasto. Bo ta gospodarka mieszkaniowa jest bardzo ważna dla Radomska - to słowa Jarosława Ferenca, prezydenta Radomska.
- Chcemy, by samorządy współpracowały w obszarze mieszkalnictwa. Po naszej stronie oferujemy wsparcie finansowe i organizacyjne. Ważną rolę pełni KZN – dysponuje gruntami, które mogą być wnoszone do SIM – tłumaczyła wiceminister Anna Kornecka.
Inicjatorzy tłumaczą, że Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. W tym wariancie KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki SIM w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
Podczas spotkania dziennikarze próbowali zapytać premiera Jarosława Gowina o jego zdanie na temat mediów i nakładania na nie nowego podatku. Premier unikał odpowiedzi.